„Nemčija je pripravljena pomagati, vendar bosta Hrvaška in Slovenija morali sami rešiti spor, med drugim tudi s pogovori med premierjema sosednji držav,“ je na novinarski konferenci dejala Merklova.

Nemška kanclerka je poudarila, da želi, da bi Hrvaška čim prej postala članica Evropske unije, vendar da je to odločitev, ki jo sprejemajo vse članice skupaj. „Želimo si, da bi se pristopna pogajanja končala čim hitreje, vendar si za to morajo prizadevati vse članice. Slovenija je članica Evropske unije, zato je njeno sodelovanje edini način, ki vodi do zaključka pogajanj,“ je še dodala.

Merklova je dejala, da je vprašanje slovenske blokade hrvaških pogajanj treba rešiti s pogovori med slovenskimi in hrvaškimi predstavniki. Ali bosta obe državi pripravljeni na mediacijo pa je odvisno od njiju samih, je dodala. V nadaljevanju je Kanclerka čestitali Hrvaški za vstop v zvezo Nato in jo pozdravila kot "polnopravno članico". Ob tem je omenila, da je med obiskom nemškim vojakov na misiji v Afganistanu srečala tudi hrvaške vojake, ki "uspešno sodelujejo v vzpostavljanju miru".

„Naš cilj je, da Hrvaška, tako kot je postala polnopravna članica zveze Nato, postane tudi članica Evropske unije,“ je zaključila Merklova. S Sanaderjem se je pogovarjala tudi o globalnih vprašanjih, predvsem o gospodarski in finančni krizi. Izpostavila pa je tudi povezovalno vlogo Hrvatov, ki živijo v Nemčiji.

Sanader se je Merklovi zahvalil za želje in izpostavil že tradicionalno dobre nemško-hrvaške bilateralne odnose. „Pogovarjala sva se o sodelovanju na področju gospodarstva, predvsem energetike,“ je dejal hrvaški premier. „Nekaj sto tisoč Hrvatov, ki živijo v Nemčiji, je odgovornih za trajna in globoka prijateljstva med Nemci in Hrvati,“ je še dodal Sanader.