Poplavno območje Ljubljanice na Ljubljanskem barju se bo tekom noči in v torek dopoldne še povečalo in bo poplavljala v večjem obsegu kot običajno. Še vedno pa poplavljata tudi njena pritoka Gradaščica in Horjulščica, ki sta v tem času dosegli svoj višek. Proti večeru bo po pričakovanju Mali Graben poplavil ponekod v Ljubljani.

Reka Vipava v svojem srednjem toku ne narašča več, do večera oz. do torka naj bi se postopoma začela umikati v svoje struge, vendar bo vse do torka še poplavljala, je dejal Polajnar.

V prestolnici poplavljata Ljubljanica in Gradaščica

Obilne padavine so na širšem območju Ljubljane od nedelje povzročile poplave, zaradi katerih so bile nekatere ceste zaprte. Več je bilo tudi intervencij pristojnih služb. Poplave ob Ljubljanici so večje od vsakoletnih, poplavlja pa tudi Gradaščica, so sporočili iz Centra za obveščanje RS (Cors).

V ljubljanskem regijskem centru za obveščanje so za STA pojasnili, da so imeli največ dela v Ljubljani na območju Zaloga, na Vrhniki, v Logatcu in Litiji. V zvezi z deževjem in poplavami so zabeležili tudi tri prometne nesreče, pri katerih so intervenirali gasilci. Ob zgornjem toku Gameljščice in na območju Logatca pa se pred naraslimi vodami preventivno pripravljajo na namestitev zaščitnih vreč.

V nedeljo zvečer je zaradi obilnih padavin narasla reka Gradaščica in začela ogrožati cesto Log - Belica v Ljubljani.

Več intervencij so opravili gasilci. V nedeljo popoldne so gasilci PGD Sinja Gorica črpali vodo iz kletnih prostorov stanovanjske hiše v Sinji Gorici, gasilci PGD Medvedje Brdo pa so črpali meteorno vodo iz kletnih prostorov stanovanjskega objekta v Medvedjem Brdu.

Danes zjutraj je na območju Mestne občine Ljubljana meteorna voda zalila dvorišče in kletne prostore stanovanjskega objekta na Tržaški cesti, kletne prostore objekta na Goličevi ulici ter klet v Zgornjih Gameljnah. Posredovali so gasilci GB Ljubljana in PGD Kozarje.

Zjutraj je voda zalila kletne prostore tudi v stanovanjski hiši na Lipoglavski cesti v Šmarju-Sap, aktivirani pa so bili gasilci PGD Šmarje Sap.

Na Ljubljanskem barju so obsežne poplave, so še sporočili iz Corsa.

Zaradi obilnega deževja so nekatere močno narasle reke že poplavile, stanje na Vipavskem se počasi umirja

Na Vipavskem, kjer je močno deževje v nedeljo in danes povzročilo največ težav, se stanje počasi umirja. Dež je večinoma že prenehal in tudi vodostaji se nižajo, še vedno pa ostajajo poplavljene nekatere ceste, ki jih bodo po nekaj urah predvidoma vendarle lahko znova odprli za promet.

Kot so za STA pojasnili v Regijskem centru za obveščanje Nova Gorica, je deževje prenehalo in situacija se umirja. Tudi cesta Dornberk - Branik je po njihovih podatkih že odprta, medtem ko so po podatkih prometno-informacijskega centra za državne ceste popolne zapore zaradi poplavljenega cestišča na cestah Šempeter - Dornberk, Vipava - Manče pri Mančah, Volčja Draga - Križ pri Bilju in Miren - Opatje selo pri Mirnu. V regijskem centru pričakujejo, da se bodo do konca dneva že vse ceste lahko odprle.

Poplavljene ceste so trenutno tudi največji problem, čeprav je voda zalila tudi nekaj objektov. Vendar izrazite materialne škode ni, je za STA pojasnil poveljnik Civilne zaščite občine Renče-Vogrsko Milivoj Perkon in spomnil, da življenja niso bila ogrožena, z izjemo primera, ko je vaščan poskušal rešiti traktor in je zabredel približno 700 metrov v poplavno območje, kjer ga je voda spodnesla. Uspel se je prijeti za drevo, na katerem je ostal uro ali dve, dokler ga s čolnom niso rešili gasilci.

Perkon je še povedal, da je poplavilo nekaj kleti, česar pa so prebivalci že navajeni iz preteklosti. Podobne poplave so na primer doživeli že pred desetimi leti, ko je povodenj prav tako prišla iz vzhoda, z območja Ajdovščine, kjer se lomita celinski in morski podnebni vpliv ter zato prihaja do obilnejših padavin. "Zadeve se sedaj stabilizirajo, vodostaj je sicer še vedno nespremenjen, v nekaj urah pa pričakujemo, da se bo voda začela umikati in da bo okoli 18. ure cesta spet prevozna," je dejal Perkon.

Podobne umiritve voda se nadeja tudi poveljnik Civilne zaščite občine Ajdovščina Igor Benko, ki je za STA pojasnil, da je deževati že nehalo, vendar da ima Vipava trenutno najvišji pretok v zadnjih treh dneh. Reka sicer poplavlja predvsem polja in ceste, medtem ko v objektih nimajo večjih težav. Zalilo je le del proizvodnje podjetja Fužinar, kjer pa so poplave običajne in so nanje pripravljeni, zato velike škode ni bilo.

Materialna škoda je med drugim nastala na dveh avtomobilih, katerih voznika sta kljub opozorilu in urejenemu obvozu poskusila prečkati poplavljeno območje. Vozili je zalilo, gasilci pa so morali osebi reševati. Posredovali so tudi pri dveh manjših plazovih, ki sta se sprožila na območju Ajdovščine. Hkrati se premika plaz Slano blato, vendar večje premike Benko pričakuje v sredo ali četrtek, saj na območje podzemna voda pride z nekaj dni zamude. V prihodnjih dneh se Benko boji tudi novih padavin.

Na Gorenjskem kljub močnemu deževju zaenkrat brez večjih težav

Dolgotrajno močno deževje je že v noči na nedeljo zajelo tudi Gorenjsko, kjer pa večjih težav zaenkrat ni povzročilo. Zaradi zamašenih odtokov je v nekaterih objektih poplavljala meteorna voda. Naraščajo tudi reke in potoki, ki pa vsaj zaenkrat še ne poplavljajo, so povedali na kranjskem regijskem centru za obveščanje.

V Zalem Logu v občini Železniki je sicer začela naraščati Sora, ki je poškodovala tudi del ceste, vendar promet zaradi tega ni oviran, medtem ko promet na cesti med Bledom in Bohinjem v Soteski poteka izmenično enosmerno zaradi poplavljenega cestišča. Na cesti Železniki - Podrošt pa med Zalim Logom in Podroštom poškodovano cestišče zaradi zemeljskega plazu ovira promet.

Narasla Sora, ki je pred letom in pol botrovala najhujšim poplavam v Selški dolini, je zaenkrat od ceste nižja še približno en meter, zato večjih težav še ni, lahko pa bi se pojavile tekom dneva, ko bo še deževalo. Proti večeru naj bi se voda nato začela umirjati, so pojasnili v Regijskem centru za obveščanje Kranj.

Sicer pa so predvsem v nedeljo na Gorenjskem gasilci imeli največ dela z izčrpavanjem meteorne vode, ki je zaradi zamašenih odtokov poplavila nekatere objekte. Tako je voda zalila tri prostore apartmajev na Bledu, klet Vodnega parka v Bohinju in kleti večstanovanjske stavbe v Radovljici. V radovljiški občini v Mišačah je hudournik zaradi zamašenega prepusta ogrožal hišo, v Gorjah pa je prostore stanovanjske hiše zalila podtalnica. Danes so poplave meteorne vode zabeležili še v Škofji Loki.

Na višje ležečih območjih Gorenjske je dež prešel v sneg, zaradi katerega je potrebna zimska oprema na prelazu Korensko Sedlo, na avstrijski strani prelaza Ljubelj so obvezne verige, za tovorna vozila pa so po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste obvezne verige tudi na avstrijski strani prelaza Jezersko.