Skrit v urbani džungli Beograda

Tožilec je prepričan, da je Srbija z vsakim dnem bliže EU in da ni dileme glede pripravljenosti izročitve vojnih zločincev. Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije nista predana le še dva od 46 obtožencev - Ratko Mladić, obtožen genocida v Srebrenici, in Goran Hadžić, bivši predsednik samooklicane Republike Srbske krajine, obtožen zločinov v Vukovarju. "Mladić ni nikakršen heroj, to je samo za radikaliste," je Vukčević odvrnil zaradi skepse nekaterih.

Kdaj bi lahko ujeli in predali še ta dva na begu? "Tega ne more reči nihče," je dejal Vukčević in dodal, da Srbija obtoženca intenzivno išče in je odločena, da stvar pripelje do konca. "Največji problem jih je najti," je poudaril tožilec in izrazil prepričanje, da se Mladić skriva v Beogradu, ki je po njegovem mnenju prava urbana džungla. Določene velike zgradbe in bloki v nekaterih predelih mesta so namreč lahko zelo dobro skrivališče za kriminalce, je prepričan tožilec.

Sicer pa tožilec deli mnenje s predsednikom srbskega nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem Rasimom Ljajićem, da bi lahko preostala haaška ubežnika aretirali do konca leta. Če je tako, zakaj ju potem ne aretirajo že danes, je vprašal Jelko Kacin, ki je skupaj z zdaj svojim poslanskim kolegom in nekoč poveljnikom sil ZN v BiH Philippejem Morrilonom gostil okroglo mizo. Vukčević je odvrnil, da je omenjena trditev predvsem znamenje optimizma.

Krivda je vedno individualna

"Srbija se sooča s svojo preteklostjo. Volja je, da se vzpostavi polno sodelovanje s Haagom. Problem, ki ga imajo, je, da Mladić še ni v zaporu in Haagu. Če bi bilo to doseženo, bi bilo dojemanje kolektivne odgovornosti Srbije za vse balkanske vojne že za nami," je za Dnevnik povedal Kacin. Dodal je, da je aretacija obeh korak k "individualizaciji odgovornosti" za najhujše vojne zločine v BiH, krivica je namreč vedno individualna.

Podaljšanje mandata haaškemu sodišču je po njegovem mnenju zelo pomembno, saj brez dokončanja vojnih procesov ni mogoče iti naprej. Na vprašanje, ali je Srbija sposobna Mladiću soditi sama, če Haagu ne bi podaljšali mandata, pa je Vukčevićev tiskovni predstavnik Bruno Vekarić odvrnil, da to ni realno in da bi mu najverjetneje sodili nekje drugje.