Kot je dejal na današnji novinarski konferenci, bodo vložili tudi dopolnilo k predlogu rebalansa proračuna za letošnje leto, po katerem bi ta dodatek lahko izplačali še letos, kot je zapisano tudi v koalicijskem sporazumu. Zakon bi tako lahko ob upoštevanju dopolnila začel veljati že letos, je pojasnil.

V skladu z vloženim zakonom bi upokojenci v februarju in avgustu 2010 v dveh obrokih dobili enkratni pokojninski dodatek, tako da bi 300 evrov prejelo 155.000 upokojencev, ki imajo pokojnino pod 422 evrov, 200 evrov naj bi prejelo okoli 55.000 upokojencev, ki imajo pokojnino pod 450 evri, 150 evrov pa 42.000 upokojencev s pokojnino, nižjo od 500 evrov, je navedel Gorenak.

Po koalicijskem sporazumu naj bi upokojenci predvidoma januarja in septembra letos prejeli enkratni pokojninski dodatek v "natančno taki višini, tj. 300 evrov", je dejal Gorenak, ki pa ministra za delo Ivana Svetlika razume tako, da tega dodatka upokojencem vsaj letos ne bo.

Z vloženim zakonom "nastavljamo ogledalo koaliciji, da prepozna tisto, kar je sama obljubila ljudem," je dejal opozicijski poslanec.

Kamnarjeva: Draginjskega dodatka trenutno ni možno zagotoviti

Državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar je na novinarski konferenci po seji vlade dejala, da draginjskega dodatka za upokojence z nizkimi pokojninami "v tem trenutku ni možno zagotoviti". Minister za delo Ivan Svetlik pa predloga zakona o draginjskem dodatku, ki ga je vložila SDS, zaenkrat ne komentira.

Sredstva, ki bi bila potrebna za draginjski dodatek, bi se "prevalila na proračun", saj se pokojninska blagajna pomembno povezuje s proračunom, je na novinarsko vprašanje o takšnem dodatku dejala Kamnarjeva. Po njenem opozorilu predvideni proračunski primanjkljaj znaša skoraj tri odstotke bruto domačega proizvoda, zato je nemogoče prevzemati še kakšna bremena.

Po  besedah Gorenaka bi bilo za izvedbo zakona potrebnih 63,8 milijona evrov. Po dopolnilu k rebalansu proračuna za letošnje leto bi lahko ta sredstva dobili pri vseh proračunskih porabnikih z dveh postavk, in sicer pri servisiranju javnega dolga oz. obresti in z nižanjem materialnih stroškov.

Erjavec: Gre za populistično potezo

Minister za okolje in predsednik DeSUS Karl Erjavec je  dejal, da je omenjeni zakon "populistična poteza" in da so ga v SDS vložili "po nepotrebnem". Takšen zakon je namreč v koalicijskem sporazumu predviden, v stranki DeSUS pa vztrajajo pri tem, da bo prvi del dodatka izplačan še v letošnjem letu, je povedal.

Po Erjavčevih besedah so z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Ivanom Svetlikom za enkratni pokojninski dodatek že dogovorjeni, na ravni koalicije pa se bodo dogovorili, kdaj bo do izplačila prišlo. Treba je namreč "upoštevati finančne okoliščine, ki so v tem trenutku prisotne", je še dejal predsednik DeSUS.