Za čas sodnega procesa, ki naj bi se končal že 20. marca, pa so v zračnem prostoru nad sodiščem prepovedali letalski promet, zato da bi izključili možnost pobega obtoženega, kot se je to nedavno zgodilo v Grčiji. Kljub napovedi, da bo javnost zaradi zaščite žrtev predvidoma smela prisostvovati le razglasitvi razsodbe, je naval medijev, predvsem tujih, izjemen. V dvorano deželnega sodišča pa bodo spustili le nekaj manj kot sto, že pred meseci akreditiranih novinarjev in televizijskih ekip.

Šest mesecev z verigo okoli pasu

Obtožnica Fritzlu očita umor, posilstvo, suženjstvo, odvzem svobode in incest. Najpomembnejša priča je 42-letna Elisabeth Fritzl, ki je bila 24 let zaprta v kleti pod hišo svojih staršev. Njen oče je poleti 1984 tako družini kot tudi njenim prijateljicam in znancem razložil, da je njegova 18-letna hči pobegnila k neki verski sekti. Ker je Elisabeth skupaj s svojo prijateljico res načrtovala pobeg od doma, njeno izginotje ni povzročilo posebnega preplaha. V ujetništvu je Elisabeth rodila sedem otrok. Eden od njih je umrl kmalu po porodu. Elisabeth v videoposnetku, ki ga bodo predvajali na sodišču, osebno ji ne bo treba pričati, trdi, da je novorojenček umrl zato, ker mu je njegov oče in ded odrekel zdravniško pomoč in ni storil ničesar, ko je otrok pomodrel in se začel dušiti. Pozneje je truplo sežgal v peči in pepel raztresel po vrtu. Trije otroci so odraščali skupaj s svojo materjo v ujetništvu v kleti, v katastrofalnih higienskih razmerah. Tri je Fritzl pod pretvezo, da jih je pred prag hiše svojih staršev odložila Elisabeth, vzgajal skupaj s svojo ženo v hiši nad kletjo, kjer je bila zaprta njegova hči s preostalimi otroci. Njeno ujetništvo se je končalo šele tedaj, ko je resno zbolela njena najstarejša hči in jo je Fritzl odpeljal v bolnišnico. Posnetek pričanja žrtve posreduje grozljive podrobnosti krutega ravnanja, Fritzl je namreč svojo hči sprva priklenil ter ji roke in noge spel z železno verigo. Odklenil jo je šele po dveh dneh, da je lahko prišla do stranišča, verigo okoli pasu ji je snel šele po pol leta.

Fritzl v zapor za duševno motene

Rudolf Mayer, odvetnik obtoženega, ki se trenutno nahaja približno 150 metrov od dvorane deželnega sodišča v zadnjem delu preiskovalnega zapora sodniške zgradbe, je dejal, da bo njegov varovanec večino očitanih mu dejanj priznal. Zavrača pa, da naj bi bil kriv za smrt enega od otrok. Fritzl trdi, da ga je videl šele tedaj, ko je bil že mrtev. Hkrati zavrača obtožbe, da naj bi lastno hčer zasužnjil, ter je mnenja, da so v kleti živeli svojevrstno družinsko življenje. Pravi, da ga je hči zaradi osamljenosti celo nagovarjala, naj ugrabi še kakšno žensko. Če bo Fritzl pravnomočno obsojen za očitana mu dejanja, mu za umor grozi 10 do 20 let zaporne kazni, za posilstvo in vsiljeni odnos je predpisana kazen od 5 do 15 let odvzema prostosti. Javno tožilstvo je zahtevalo, da se Fritzla zapre v zapor za duševno motene. Zdravniki so ga sicer spoznali za prištevnega, vendar zmanjšano prištevnega.

Elisabeth je do nedavnega s svojimi otroci živela zaščitena z drugo identiteto, vendar se je pred sojenjem znova vrnila v bolnišnico, v kateri je preživela prve tedne po odkritju tega grozljivega primera.