V omenjenih koalicijskih poslanskih skupinah so prepričani, da "prizadevanja in obisk enega od mnogih že odkritih grobišč ne bodo prispevala k dokončni ureditvi tega področja". Menijo namreč, da bi bilo bolj smiselno, da se zainteresirani vodje poslanskih skupin dogovorijo za obravnavo problematike prikritih grobišč na pristojnem odboru za delo, družino, socialne zadeve in invalide.

Navedeno delovno telo bi se moralo po njihovem najprej "seznaniti z dosedanjim delom komisije in načrtom prihodnjega dela ter skleniti dogovor o ponovni obravnavi novele zakona o vojnih grobiščih, s katerim bi se dogovorili za enotno spominsko obeležje s kostnico, z napisom, ki je bil politično že dogovorjen: žrtvam vojne in revolucionarnega nasilja".

Ob tem še navajajo, da je Slovenija v zadnjih letih več kot zgolj na simbolni ravni uredila vprašanje vojnih grobišč. DZ je sprejel zakon, ki ureja to področje, vlada pa ustanovila komisijo za reševanje prikritih grobišč. Prav tako so vse stranke vladajoče koalicije obsodile in obžalovale povojne poboje.

Kljub temu v koalicijskih strankah menijo, da to področje še vedno ni ustrezno rešeno, zato zagotavljajo, bodo storili "vse, kar je v naši moči, da bo država dostojno in na spoštljiv način poskrbela za vse žrtve vojnega in povojnega nasilja".

Predsednica komisije DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl je v današnjem sporočilu zapisala, da je članom komisije predlagala, da bi komisija opravila nujno sejo na terenu in si pri tem ogledala grobišče v Hudi Jami pri Laškem.

Kot je navedla, je za skladno s poslovnikom že pridobila soglasje predsednika državnega zbora in obeh opozicijskih poslancev v komisiji, vendar so nato koalicijski poslanci izpeljavo seje zavrnili.