„Ne vemo o čem sta se ameriška vojska in Mladić pogovarjala, očitno pa je, da se pogovori niso končali z Mladićevo aretacijo,“ je dejal Ingrao. „Od konca februarja do začetka julija leta 1996 so imele ameriške specialne enote Mladićev konvoj "na muhi" vsaj dvajsetkrat. Večkrat so ga spremljali, ko se je gibal na območjih Žepe in Han Pijeska,“ je še dodal.

„Nekaj časa kasneje so specialne enote spremljale ameriškega polkovnika Johna Battisteja, ki se je dogovoril za sestanek z Ratkom Mladićem. Ameriške enote niso videle Mladića, kar sem slišal jaz, pa lahko trdim, da ni dvoma o srečanju med Battistejemm in Mladićem,“ je v intervjuju zatrdil Ingrao.

Zgodovinar je v intervjuju še dejal, da je za postopke ameriške vojske izvedel od vojaka, ki je bil v omenjenih enotah in je bil hkrati tudi član ameriške obveščevalne zveze. Na vprašanje ali je Pentagon vedel za sestanke z Mladićem, je Ingrao odgovoril: „Za sestanke z dvakratnim obtožencem za vojne zločine ni Pentagon samo vedel, temveč jih je moral tudi odobriti.“ Pentagon, je razložil Ingrao, je tako postopal, ker se je bal napada na ameriške vojake, takratni predsednik Bill Clinton pa ni želel, da se BiH spremeni v drugi Mogadiš.

„Primarna misija je bila namenjena vzpostavljanju miru v BiH, umiku in razorožitvi vseh vpletenih strani. Iskanje obtoženih za vojne zločine in njihovo ujetje je ameriška vojska videla kot nevarno, saj bi se lahko končalo z napadom na ameriške vojake,“ je dejal Ingrao. „Pentagon ni bil edini, ki je nasprotoval aretaciji Karadžića in Mladića. Ko je ameriška vojska vstopila v BiH je bil Bill Clinton obseden s tem, da se situacija ne spremeni v podobno tisti v Somaliji, zato Pentagnu ni nasprotoval,“ je še dodal.

Ameriško zunanje ministrstvo se je po mnenju Ingraoja edino zavzemalo za aretacijo vojnih zločincev, saj je želelo, da v BiH sestavijo stabilno vlado, kar pa je bilo nemogoče, dokler je bil Karadžić na oblasti.

„Naši viri niso potrdili ali je Richard Holbrooke dobil navodila z zunanjega ministrstva glede obljube Karadžiću pred kazenskim pregonom,“ je še dejal in dodal, da naj bi Holbrooke na ministrstvu dejali naj stori kar želi, samo da Karadžić ne bo več na oblasti.