Evropska komisija je 18. februarja sprožila postopke zaradi prekomernega javnofinančnega primanjkljaja proti šestim državam članicam EU, med njimi Franciji. Francija je po podatkih komisije lani beležila 3,2 odstotka primanjkljaja, letos naj bi bil primanjkljaj 5,4 odstotka, v prihodnjem letu pa pet odstotkov.

Francija je za letošnje leto sprva napovedala primanjkljaj v višini 4,4 odstotka, sedaj pa so tudi v Parizu priznali, da bo negativni učinek obsežnih fiskalnih spodbud za oživitev gospodarstva in nižjih javnofinančnih prihodkov na primanjkljaj večji od predvidenega. Fillon je v pogovoru za radijsko postajo Europe 1 napovedal za okoli 50 milijard evrov dodatnega primanjkljaja v letošnjem letu, s čimer se ciljni datum za uravnoteženje proračuna, sprva predviden v letu 2012, še bolj premika v leto 2014.

Evropska komisija je 18. februarja sprožila postopke zaradi prekomernega javnofinančnega primanjkljaja proti petim državam z evrom, Franciji, Španiji, Grčiji, Malti in Irski, ter Latviji, ki evra še ni uvedla.

Omenjenih šest držav je že lani prekršilo pravila pakta o stabilnosti in rasti, ki določa, da javnofinančni primanjkljaj ne sme presegati treh odstotkov BDP, v januarski gospodarski napovedi pa jim je komisija napovedala še bistveno višje primanjkljaje.

Evropska komisija je zato sprejela poročila o prekomernem primanjkljaju za vsako od teh šestih držav, kar je prvi korak v postopku zaradi kršenja proračunske discipline, ki se lahko konča tudi s sankcijami. V Parizu sicer vseskozi poudarjajo, da je trenutna prednostna naloga francoske vlade oživitev gospodarstva, ki se je tako kot druge evropske ekonomije znašlo v hudi krizi.