Potrebno je zaključiti delo komisij, ki sta jih vladi ustanovili v skladu z dogovorom z Bleda leta 2007, ko sta se s tedanjim slovenskim premierom Janezom Janšo dogovorila za vzpostavitev mešanih komisij strokovnjakov za mejo in mednarodnopravnih strokovnjakov, je poudaril Sanader. Ti komisiji bi morali končati delo, saj je njuna naloga priprava izhodišč za reševanje vprašanja meje med državama pred mednarodnim pravosodnim telesom, je dejal Sanader.

Tovrstni način reševanja tega vprašanja bi bil za Sanaderja najboljši, zato bi se po njegovem morala vsaj komisija mednarodnopravnih strokovnjakov sestati še enkrat. Dejal je tudi, da "ne dvomi preveč v končni rezultat dela" teh komisij, to je, da državi pripravita na reševanje spora pred Meddržavnim sodiščem v Haagu. Javnosti v obeh državah sta po Sanaderjevem mnenju preveč spolitizirani, zato bi bila po njegovem mnenju najboljša pot reševanja vprašanja meje pred mednarodnim pravosodnim telesom, katerega odločitev bi bila za obe državi obvezujoča in ne bi bilo na to temo referendumov ne na Hrvaškem ne v Sloveniji.

Toda Pahor je po drugi strani napovedal, da bo vladi in odboru državnega zbora za zunanjo politiko predlagal, da sprejmeta načelno pobudo evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna o mediaciji. Ta pobuda je po Pahorjevih besedah "korak v pravi smeri". Sanader pa je menil, da dokler obstajata omenjeni komisiji, "ni primerno razmišljati o novih pobudah".

Sanader je sicer pozdravil, da se je v iskanje rešitev vključila tudi Evropska komisija, a je vztrajal, da je vprašanje meje dvostransko vprašanje, ne pa evropsko. Na tak način bi ga bilo potrebno tudi reševati in Slovenija ne bi smela ovirati približevanja Hrvaške v EU in Nato, je poudaril Sanader in pojasnil, da je na tej točki tudi največ razhajanj s slovensko stranjo. Izpostavil je še, da je tudi Slovenija v EU in Nato vstopila z nerešenim vprašanjem meje s Hrvaško, zato bi to moralo veljati tudi za Hrvaško.

Pahor je sicer znova opozoril, da če ne bo napredka pri ureditvi vprašanja meje, Slovenija ne bo umaknila zadržka v hrvaških pogajanjih z EU, ker je Hrvaška v pogajanjih uporabila sporne dokumente, ki prejudicirajo mejo s Slovenijo. Pri tem je opozoril tudi, da bo moral kot premier, ki bo v državni zbor predlagal pogodbo o vstopu Hrvaške v Evropsko unijo, doseči dvotretjinsko večino v parlamentu, prav tako pa bo moralo to vprašanje prestati morebiten referendum. Zato mora biti dosežena sporazumna rešitev glede meje, je dejal slovenski premier.