Jutarnji list izpostavlja, da s približevanjem majskih lokalnih volitev na Hrvaškem tudi župane in predsednike občin bolj mika zunanja politika kot pomembna lokalna vprašanja. Našteva primere iz Varaždina, hrvaške Istre in Međimurja. "Očitno je veliko laže pozivati na branik nacionalnih interesov, kot se ukvarjati s pretežkimi ekonomskimi in socialnimi temami," nadaljuje dnevna kolumnistka zagrebškega časnika. Dodaja, da tudi Slovenija izvaja podoben model - s preselitvijo napetosti na mejo je dosegla notranjo homogenizacijo.

"Tudi če bi celotna hrvaška javnost skočila na noge proti Sloveniji in če bi se vsi župani in načelniki postavili na branik države, bi težko pomagali pri uresničitvi želene rešitve - deblokadi pristopa Natu in EU. Ne bodo niti okrepili hrvaške pozicije, ko bo premier Sanader jutri odšel na srečanje s svojim kolegom Pahorjem," ocenjuje časnik.

Kot dodaja, hrvaška javnost meni, da je Sanaderjeva oblast popolnoma nesposobna za spopad z gospodarsko krizo. V spopadu s Slovenijo pa ima polno podporo. "Ne zato, ker je v tem sposobna, ampak zato, ker se slovenska izsiljevanja doživljajo kot absolutno nepravična. Zato je Slovenija spremenjena v veliko pomembnejši problem od ekonomskega potopa. Služi namreč prikrivanju globine ekonomske depresije in nacionalni enotnosti okoli vladajoče politike," sklene Jutarnji list.

"V času gospodarske krize, na katero iz vlade še nismo dobili prepričljivega odgovora, je vstop v Nato za vlado kot naročen: šlo bi za razpoznaven uspeh, za katerega vladi ni treba sprejemati bolečih potez in rezov na domačem igrišču, kot je to v primeru z EU," piše današnji Novi list. Pojasnjuje, da bi vstop v Nato pomagal državi in njenemu gospodarstvu, ker članstvo v Natu zvišuje varnost za tuje vlagatelje, odpira nove trge in možnosti za hrvaška podjetja na bogatih mednarodnih razpisih zavezništva.

V času gospodarske krize te dobrine članstva sploh niso zanemarljive. Sicer pa je vse to zaradi slovenskih potez vprašljivo, sklene reški časnik.