"Potem ko sta morala Janša in Pahor zaradi močnega pritiska ZDA in Nata prenehati z blokado Hrvaške, sta kot tistega, ki ovira, v prvi plan najprej porinila Marjana Podobnika," nadaljuje komentator zagrebškega časnika. Ko so njega "porabili", so našli še enega komedijanta, Zdenka Vinkova Vincenca, ki ga je nasledil še večji anonimec Lovro Škrinjarič, dodaja časnik.

Kot nadaljuje, je namesto, da bi zadel Hrvaško, omenjeni šov z vsemi močmi zadel povsem drugo tarčo, idejo Nata, da sprejme Hrvaško kot pomembnega političnega akterja na jugovzhodu Evrope. "Obenem je bila vržena rokavica v obraz ZDA in njenemu novem vodji Baracku Obami, ki je svoj mandat začel ravno z idejo širjenja in krepitve Nata," piše časnik.

Čeprav gre tudi za zahrbten in boleč udarec Zagrebu, bo čas pokazal, da je dolgoročno gledano Ljubljana s svojo nerazumno potezo prestavljanja ratifikacije sporazuma o vstopu Hrvaške v Nato naredila dragoceno uslugo Hrvaški, izpostavlja Jutarnji list. "Sedaj je namreč menda tudi zadnjim optimistom v Natu in EU postalo jasno, da je zaradi slovenske iracionalnosti nemogoče s političnimi pogajanji priti do razumne rešitve. Zatorej je edina realna opcija Meddržavno sodišče v Haagu," piše komentator.

Dodaja, da je Slovenija potrdila svojo nacionalistično zadrtost in okuženost s sanjami o veliki Sloveniji. Zapoznela eksplozija šovinizma, ki je potopila Slovenijo, pa je pokazala, da so državo povsem neupravičeno sprejeli v EU in Nato.

Komentator opozarja, da "strašanska krivica, ki je bila storjena Hrvaški", ne sme biti razlog za nerazumne poteze ter da Hrvaška mora pokazati, da je drugačna od Slovenije - odgovorna in resna država, ki je kljub vsemu pripravljena na pogovore in sodelovanje.

"Nikakor se ne sme dovoliti, da bi se razgrele nacionalistične strasti ali vzbujalo protinatovsko in protievropsko razpoloženje. Treba je preprečiti protislovensko divjanje ali bojkot slovenskega blaga, najslabše pa bo, če bi Hrvaška zavrnila posredovanje EU," sklene komentator.

V ločenem komentarju z naslovom Hrvaški okupatorji in slovenski fašisti komentatorka Jutarnjega lista ocenjuje, da se je slovenski nacionalizem, ki so ga slovenske oblasti imele za hlapca, sedaj postavil kot gospodar situacije. "Kako lahko pozivaš k razumu, ko si iracionalnost doslej imel za zaveznika," se sprašuje Jutarnji list glede Pahorjevih opozoril, da bo imela blokada vstopa Hrvaške v Nato nerodne zunanjepolitične posledice.

Dodaja, da državi v 20 letih nista uspeli urediti nobenega izmed sporov, sta pa uspeli spremeniti tradicionalno prijateljstvo v komaj prikrito sovraštvo. V Ljubljani Hrvaško odkrito imenujejo okupator, v Zagrebu pa mediji obširno, brez komentarjev in ne da bi se ogradili, prenašajo vox populi o fašističnih Slovencih.

Opozarja, da je ideja o kompromisu skoraj izginila, obe državi uporabljata črno-belo tehniko - stališča ene države so absolutno pravična, druge pa popolnoma nepravična. "Politiki ves čas ponavljajo frazo, da ne bodo dali niti pedi hrvaške zemlje. Sicer pa je problem ravno v tem, da si isto ozemlje lastita obe strani in da je šele treba pogledati in se dogovoriti o tem, čigava je katera ped," dodaja komentatorka.

Pri tem izpostavlja vprašanje, zakaj Hrvaška ni pripravljena sprejeti pomoči posredniške evropske misije, v javnosti pa se ustvarja prepričanje, da bo Martti Ahtisaari pristranski, kar se krepi z "odkrivanjem slovenskih korenin katerega od njegovih voznikov ali znank".

"Hrvaški politiki forsirajo prepričanje, da lahko pravično rešitev prinesejo samo mednarodna sodišča, verjetno zato, ker se bojijo, da bo vsaka druga rešitev krepila protievropsko vzdušje na Hrvaškem in ogrozila referendum o vstopu v EU. Torej se tudi hrvaška politična elita obnaša kot ujetnica duha, ki ga je sama spustila iz steklenice," sklene komentatorka.

V tem kontekstu je po njeni oceni potrebno gledati tudi na odziv hrvaškega sabora na neumno "memorandumsko" slovensko izjavo. "Namesto umirjanja vojna deklaracij napoveduje spiralo zaostrovanja," je bila še ostra komentatorka.