DZ je tako sprejel sklep, s katerim naj bi zaščitili slovenske interese ob vstopanju Hrvaške v Nato in s katerim bi preprečili referendum o tem vprašanju. Eden izmed dveh pobudnikov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o ratifikaciji vstopa Hrvaške v Nato, zunajparlamentarna Stranka slovenskega naroda (SSN) je sicer že napovedala, da bo z zbiranjem zahtevanih 40.000 podpisov nadaljevala, ne glede na sprejetje tega sklepa.

V sklepu je opredeljeno, da meja na kopnem in na morju med Slovenijo in Hrvaško še ni dokončno in sporazumno ugotovljena oziroma določena, da pa sta se vladi obeh držav k spoštovanju stanja na meji na dan 25. 6. 1991 zavezali tudi s skupno brionsko izjavo leta 2005. "Hrvaška je, kljub zavezi obeh strani, da bosta do dokončne in sporazumne rešitve mejnega vprašanja spoštovali stanje na dan osamosvojitve, storila številna enostranska dejanja in sprejela pravne akte, s katerimi spreminja ozemeljski status quo na dan osamosvojitve ter s tem poskuša prejudicirati rešitev mejnega vprašanja," piše v sklepu.

"Zaradi zaščite slovenskih interesov ob pristopanju Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi Slovenija opozarja, da zavrača poskuse kršitve ozemeljske celovitosti Slovenije ter spreminjanje stanja na kopnem in na morju na dan 25. 6. 1991, ko so slovenski organi med drugim izvajali pristojnosti v zaselkih na levem bregu Dragonje, na ozemljih na levem bregu Mure pri Hotizi, ter ko je Slovenija imela teritorialni stik z odprtim morjem in je izvajala jurisdikcijo nad celotnim Piranskim zalivom," še piše v danes sprejetem sklepu.

V DZ se sedaj nadaljuje razprava tudi o pobudi poslanske skupine SNS za sklic referenduma, ki pa bo najverjetneje propadla. Podpreti jo mora najmanj 46 poslancev, vendar pa je to malo verjetno, saj je ratifikacijo vstopa Hrvaške v Nato 9. februarja podprlo 75 poslancev.

Pobuda SNS je sicer različna od pobude, ki sta jo v ponedeljek vložila SSN in Zavod 25. junij. V tem primeru gre namreč za civilno-družbeno pobudo, podprto z več kot 2500 podpisi, na podlagi česar imajo predlagatelji 35 dni časa za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma. V primeru SNS pa gre za pobudo poslanske skupine, ki jo mora podpreti absolutna večina poslancev, da bi do referenduma lahko prišlo.