Nova ameriška administracija je odločena dati "nov ton" zunanji politiki, ne samo v Washingtonu, temveč v odnosih po svetu, je poudaril Biden.

Kot prvi primer sprememb je Biden navedel taborišče za teroristične osumljence v Guantanamu na Kubi. "Amerika ne bo mučila, zaprli bomo Guantanamo," je poudaril. "A pri tem bomo potrebovali vašo pomoč. Pozvali bomo druge, naj prevzamejo odgovornost za tiste, ki so v Guantanamu," je dejal.

K delitvi odgovornosti je Biden pozval tudi v Afganistanu. ZDA nameravajo podvojiti sile v državi in od držav EU pričakujejo, da bodo prav tako tja poslale bistveno več vojakov in prispevale več sredstev.

"Amerika bo odločno ukrepala proti podnebnim spremembam," je nadaljeval Biden. ZDA so po njegovih besedah pripravljene dati zgled v boju proti segrevanju podnebja, medtem ko je bila administracija Georgea Busha v tem boju precej zadržana.

Biden je poudaril tudi pripravljenost ZDA na sodelovanje pri premagovanju finančne in gospodarske krize. Predsednik Obama se bo udeležil vrha najrazvitejših držav na svetu G20 2. aprila v Londonu, je napovedal.

"ZDA in EU se še vedno prej obrneta druga na drugo kot drugam," je Biden sklenil svoj nagovor.

ZDA na letno varnostno konferenco v Münchnu običajno pošljejo obrambnega ali zunanjega ministra, tokrat pa so poslali močno delegacijo pod vodstvom podpredsednika Bidena. To je po njihovih navedbah znak, da evropsko politiko jemljejo resno. Po drugi strani pa to kaže na velika pričakovanja od EU, na kar je danes Biden opozoril.

Mednarodna varnostna konferenca v Müncnhu je letni tridnevni dogodek, ki se ga udeležijo številni visoki vojaški in politični predstavniki. V Münchnu sta med drugimi tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy in nemška kanclerka Angela Merkel, konference pa se udeležuje tudi vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar.