Odnosi med Cerkvama so bili v preteklosti obremenjeni z obtožbami Ruske pravoslavne cerkve, da Vatikan poskuša spreobrniti Ruse v katoliško vero, kar slednji zanika. Kirilov predhodnik, decembra lani umrli Aleksej II., poznan po hladnem odnosu do katoličanov, se je sicer tudi izogibal srečanju s prav tako že preminulim papežem Janezom Pavlom II.

Kljub temu je papež v današnjem pismu novemu ruskemu patriarhu hvalil Aleksejeva prizadevanja za enotnost med kristjani in Kirilu zagotovil svojo zavezanost "obrambi krščanskih vrednot v Evropi in v svetu", za kar se zavzemata obe Cerkvi. "Moje iskreno upanje je, da bomo še naprej sodelovali pri iskanju poti za gojitev in krepitev povezanosti," je v sporočilu Kirilu zagotovil papež Benedikt XVI.

Pred izvolitvijo na mesto patriarha je imel Kiril v vlogi vodje oddelka za zunanje zadeve pri Ruski pravoslavni cerkvi veliko opraviti tudi s Katoliško cerkvijo in Vatikanom. Po njegovi izvolitvi pa so kljub temu cerkveni voditelji izključili možnost srečanja med papežem in patriarhom.

Benedikt XVI. je na nedeljsko slovesno ustoličenje ruskega patriarha v katedrali Kristusa odrešenika v Moskvi poslal svojo delegacijo, ki je v Moskvo prenesla njegovo sporočilo in kelih kot darilo, ki po navedbah Vatikana predstavlja "poroštvo želje za to, da bi kmalu dosegli popolno povezanost" med Cerkvama.