Od Obame "vsi pričakujemo nov, svež veter", je poudarila ministrica. "Gre za vprašanje, ali bo ta svež veter, ki ga Obama prinaša, morebiti zaustavljen ali okrnjen z negativnim odgovorom ene države članice, ko gre za vprašanje vključitve dveh novih članic v zvezo Nato," je poudarila ministrica po srečanju z generalnim sekretarjem Nata.

Generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer je "izrazil določeno mero zaskrbljenosti zaradi vseh procesov, ki se dogajajo v Sloveniji glede priključitve Hrvaške in Albanije v zvezo Nato, ne samo z včerajšnjimi dogodki v državnem zboru", je povedala Jelušičeva.

Nato po besedah ministrice skrbi, ali bo Slovenija uspela z vsemi procesi, predvidenimi v zakonodaji in ustavi demokratične države, protokola za Hrvaško in Albanijo ratificirati pravočasno, do aprilskega vrha, ko se od nje kot od doslej kredibilne članice mednarodne skupnosti pričakuje jasno politično sporočilo podpore.

"Vprašanje je, ali je do aprila mogoče izpeljati nekatere procese doma, da bi spoštovali vse predvidene korake, ki jih poznamo v naši zakonodaji, na primer glede zbiranja podpisov za referendum in nato odločitve o tem, ali bo referendum," je pojasnila ministrica. "In če pride do referenduma, potem vsi roki odpadejo," je dejala.

Gantar: Prekinjeno sejo bomo nadaljevali prihodnji teden

Medtem je predsednik Državnega zbora Pavel Gantar dejal, da bo DZ prekinjeno redno sejo, na kateri naj bi ratificiral protokol o vstopu Hrvaške v zvezo Nato, predvidoma nadaljeval prihodnji teden. Še prej bodo poslanci na izredni seji znova obravnavali predlog zaključnega računa proračuna za leto 2007.

Premier Borut Pahor je  po seji vlade povedal, da ne bo več klical svojega hrvaškega kolega Iva Sanaderja. "Po svojih močeh sem skušal priti do pogovora s Sanaderjem, do tega ni prišlo. Razumel sem, da takega interesa ni in z moje strani vnovičnih poskusov za to, da bi prišlo do dogovora, ne bo. Zdaj se ne bom več trudil," je pojasnil Pahor.

"Mislim, da sem storil to, kar je praksa v mednarodni skupnosti med predsedniki vlad, da premier pokliče sogovornika. Običaj je, da premier nato vrne klic. Ta običaj tokrat ni bil upoštevan in jaz poskušam to razumeti," je še povedal slovenski premier.

"Ne gre za vprašanje mojega osebnega prestiža, ampak za dostojanstvo položaja, ki ga zasedam," je zatrdil Pahor. "Kot predsednik vlade sem storil vse v dobri veri in z iskrenimi nameni, da bi izmenjala stališča, kako naprej. Odziva hrvaške strani ni bilo," je dejal

"Pojasnilo, da je stvari treba urejati po diplomatskih kanalih, po besedah Pahorja ni prepričljivo. "Konec koncev, kaj je pomembneje od tega, da je predsednik ene vlade pripravljen poklicati predsednika druge vlade po telefonu," je vprašal premier.

Mesić: Slovenske notranje zadeve prepletene z ratifikacijo protokola o Natu

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes na Reki dejal, da so se v postopek ratifikacije protokola o vstopu Albanije in Hrvaške v zvezo Nato vpletla slovenska "notranja vprašanja."Težave z njihovim proračunom so se prepletle z vstopom Hrvaške v Nato", je dejal Mesić, ki se je udeležil proslave 65. obletnice 11. korpusa Narodnoosvobodilne vojske na Reki. Izrazil je upanje, da bo slovenski parlament na prihodnji seji sprejel "vse tisto, kar Hrvaška pričakuje, to je da svoje probleme ureja demokratično, ne da bi motila evroatlantske povezave".

Hrvaški mediji: Za preložitev glasovanja vstopa Hrvaške v Nato je kriv Janša

"Odšli domov, da ne bi glasovali za Hrvaško" in "Janševa diverzija v parlamentu" so naslovi v današnjem Jutarnjem listu, ki podrobno opisuje zaplet v slovenskem parlamentu glede ratifikacije protokola o vstopu Albanije in Hrvaške v zvezo Nato. Dodaja, da bodo slovenski poslanci odločanje prestavili za dva tedna.

"Dramolet v parlamentu se je začel okrog 20. ure, in sicer neposredno pred glasovanjem, ko je predstavnik SDS zahteval polurni odmor. Ko se je vrnil, je povedal, da SDS ne more sprejeti glasovanja o Hrvaški in Albaniji, ker prvič v slovenski zgodovini parlament ni sprejel zaključnega računa vlade za leto 2007, ko je vlado vodil Janez Janša," pojasnjuje Jutarnji list.

Medtem ko je predsednik parlamenta Pavle Gantar sklical sejo kolegija, se je na hodniku že sladko smejal Zmago Jelinčič, ki je dejal, da je seja končana. Nekaj po 21. uri so se poslanci vrnili v dvorano ter glasovali o prekinitvi seje, dodaja Jutarnji list.

Zagrebški časnik povzema Janševo izjavo, da odločitev SDS nima nobene povezave z odločitvijo o ratifikaciji protokola za vstop Hrvaške in Albanije v Nato. Dodaja, da je premier Borut Pahor izrazil nezadovoljstvo s takšnim razpletom seje, ker je postavila pod vprašaj verodostojnost slovenske politike, ko gre za mednarodno varnost.

"Presenečenja nad razvojem dogodkov niso skrivali niti navzočni diplomatski predstavniki držav članic Nata, med katerimi je bil tudi ameriški odpravnik poslov," sklene Jutarnji list.

V ločenem tekstu, neimenovani vir iz hrvaške vlade za Jutarnji list trdi, da za informacijami o domnevni grški blokadi hrvaških pogajanj z EU menda stoji Ljubljana. "Sloveniji bi sedaj odgovarjalo, da bi še kakšna država blokirala pogajanja s Hrvaško," je dejal sogovornik blizu vladi.

Sicer pa "so mnogi diplomati v Bruslju v četrtek za Jutarnji list ponovili, da bo Nizozemska zagotovo blokirala odpiranje pogajalskega poglavja o pravosodju, ker je glavni tožilec Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju bivše SFRJ Serge Brammertz ocenil, da Hrvaška ne sodeluje dovolj s haaškim sodiščem".

Brammertz je prepričan, da Hrvaška ni predala vseh dokumentov o vojaški operaciji Nevihta, Nizozemci pa bodo verjetno imeli podporo Belgije in Velike Britanije, še piše Jutarnji list.