Na misijo EU v Gruzijo odhajata Robert Mastnak Mlakar iz policijske uprave Ljubljana in Boštjan Grm iz urada za varnost in zaščito pri Generalni policijski upravi. Oba sta se doslej že udeležila misije na Kosovu, tako da nista brez izkušenj z delovanjem v mednarodnih misijah, čeprav, kot priznavata, je vsaka misija svojevrstna.

Opazovalna misija EU (EUMM) v Gruziji je začela delovati 1. oktobra lani, v njej pa sodeluje približno 350 policistov, ki so nameščeni po vsej državi. Gre za misijo, ki naj bi pomagala pri vzpostavljanju stabilnosti v Gruziji in regiji, predvsem pa naj bi zagotavljala stabilizacijo položaja v skladu s t.i. načrtom šestih točk, s katerim se je končala poletna vojna med Rusijo in Gruzijo zaradi gruzijske Južne Osetije. Misija ima zaenkrat mandat do 8. septembra.

Mastnak Mlakar in Grm sta prva slovenska policista, ki odhajata na misijo v Gruzijo. Za zdaj vesta, da bosta ob prihodu v Tbilisi nastanjena v hotelu, nato pa ju čaka razporeditev na terenu, nastanitev pa si bosta verjetno morala poiskati sama. O Gruziji imata zaenkrat zgolj osnovne podatke, razmere v državi pa sta ocenila kot relativno stabilne. Kljub temu ohranjata "zmerno mero strahu".

Glavni dejavnik, da sta se prijavila na misijo, je nabiranje izkušenj, eden izmed faktorjev pa je bila tudi plača. Kolikšna naj bi bila, na današnji novinarski konferenci niso razkrili, višji policijski inšpektor Marko Rode, ki je v policiji pristojen za sodelovanje v mednarodnih misijah, pa je pojasnil, da gre v grobem za približno enake vsote kot pri vojakih - ti dobijo okoli 3000 do 4000 evrov plače na mesec. Policist sicer dobiva osnovno plačo, kot jo dobiva v Sloveniji, dodatek pa je odvisen od države, v katero je napoten.

V tujini trenutno deluje 21 slovenskih policistov - največ na Kosovu v misijah Eulex in Unmik, pa tudi v BiH in v Srbiji, dva pa zdaj odhajata še v Gruzijo. Sicer pa je trenutno za sodelovanje v mednarodnih misijah usposobljenih 180 slovenskih policistov.

Rode izpostavlja, da so slovenski policisti, ki sodelujejo v mednarodnih misijah, zaradi zelo ostrih izbirnih pogojev med najbolje usposobljenimi, kar jim priznavajo tudi v tujini. Kot poseben uspeh je Rode izpostavil, da je slovenski policist Boštjan Velički v skupini zadnjih devetih policistov misije Unmik na Kosovu, katerih naloga je dokončanje prenosa pooblastil na evropsko misijo Eulex. Tudi to kaže na zaupanje, ki ga ima slovenska policija v mednarodni skupnosti, je poudaril Rode.

Rode se je sicer na novinarsko vprašanje dotaknil tudi morebitne slovenske misije v Gazi. Kot je dejal, so v policiji pripravljeni sodelovati, če bo takšna odločitev politike. Več podrobnosti o morebitnih pripravah na tovrstno misijo pa ni želel podati.