Z iskanjem miru med Izraelci in Palestinci se bo ukvarjal nekdanji vodja demokratske večine v senatu George Mitchell, ki je uspešno posredoval na mirovnih pogajanjih na Severnem Irskem. Pakistanci in Afganistanci pa bodo z ZDA komunicirali predvsem preko posebnega odposlanca Richard Holbrooka, režiserja Daytonskega mirovnega sporazuma, ki je v 90. letih prejšnjega stoletja končal vojno v BiH.

Obama in Clintonova z imenovanjem dveh preizkušenih diplomatov tako nemudoma sporočata, da se z iskanjem rešitev za nekatere najtežje probleme na svetu ne bo odlašalo, predvsem pa, da bo dobila pri njihovem reševanju večjo vlogo diplomacija. Podobne posebne odposlance namerava State Department pod vodstvom nekdanje newyorške senatorke imenovati tudi za nekatera druga svetovna krizna območja.

Obama je ob imenovanju posebnih odposlancev povedal, da si bo njegova administracija aktivno in agresivno prizadevala za trajni mir med Izraelom in Palestinci, kakor tudi Izraelom in njegovimi arabskimi sosedi. Mitchella bo poslal v regijo takoj, ko bo mogoče, ocenil pa je še, da je povsem jasno, kaj je potrebno za trajno premirje med Hamasom in Izraelom. "Hamas mora prenehati z napadi na Izrael, Izrael bo dokončati umik iz Gaze. ZDA bodo s partnerji podprle verodostojen režim proti tihotapljenju orožja, da se Hamas ne bo mogel ponovno oborožiti," je dejal Obama.

Obama: Hamas je več let izstreljeval rakete proti nedolžnim izraelskim civilistom

Obama je ponovil trdno zavezo ZDA varnosti Izraela in dejal, da je Hamas več let izstreljeval rakete proti nedolžnim izraelskim civilistom. Tega po Obamovih besedah ne more prenašati nobena demokracija, ne bi smela prenašati mednarodna skupnost in tudi ne Palestinci. "Hamas mora priznati Izraelu pravico do obstoja, se odpovedati nasilju in spoštovati doslej dogovorjeno," je dejal Obama.

Vendar pa je dodal, da se tako kot teroristične rakete proti izraelskim civilistom ne more prenašati niti prihodnost brez upanja za Palestince. "Zadnje dni sem bil globoko zaskrbljen zaradi izgube palestinskih in izraelskih življenj ter zaradi precejšnjega trpljenja in humanitarnih potreb v Gazi. Naša srca gredo k palestinskim civilistom, ki nujno potrebujejo hrano, čisto vodo in osnovno zdravstveno nego in ki se že predolgo soočajo z revščino, ki jih duši," je povedal Obama in dodal, da je potrebno ponuditi roko tistim, ki si želijo miru.

ZDA bodo pomagale tudi Palestini

"Mejni prehodi Gaze morajo biti odprti za pretok pomoči in trgovine z ustreznim nadzornim režimom, pri katerem morajo sodelovati mednarodne in palestinske oblasti. Pomoč mora priti do nedolžnih Palestincev, ki so od nje odvisni. ZDA bodo v celoti podprle mednarodno donatorsko konferenco za kratkoročno humanitarno pomoč in dolgoročno obnovo palestinskega gospodarstva. Pomoč bo dana v upravljanje palestinskim oblastem," je med drugim dejal Obama.

Mitchell se je v svoji izjavi pošalil, da je poklical v Izrael in se sogovorniku pohvalil, da so rešili 800 let star spor na Severnem Irskem. "Dobil sem odgovor, da je šlo za zelo mlad spor," je dejal Mitchell in dodal, da si je potrebno za mir prizadevati, kljub temu da se morda zdijo ta prizadevanja na začetku jalova. Holbrooke je medtem poudaril, da njegov položaj ne pomeni, da ZDA mečejo Pakistan in Afganistan v isti koš, ampak potrditev dejstva, da si obe državi delita nekatere probleme. To pa so skupine skrajnežev na zahodu Pakistana.

Na slovesnosti pred okoli 1000 uslužbenci ameriškega State Departmenta in nekdanjimi diplomati je bil prisoten tudi podpredsednik ZDA Joe Biden, ki je simbolično povedal, da ima ameriška diplomacija sedaj v svoji orožarni dve novi močni orožji. Obama je sicer v svojem nastopu prisotne najprej spravil v smeh z besedami, da jim je dal darilo - novo šefico Hillary Clinton, in izrazil prepričanje, da ga ne bodo razočarali. Med govorom je požel tudi glasen aplavz, ko je omenil svoje prve izvršne ukaze na čelu s prepovedjo mučenja.

Clintonova: Za ZDA se pričenja novo obdobje

Clintonova je povedala, da z vsem srcem verjame, da se za ZDA začenja novo obdobje. Svojim podrejenim je sporočila, da prihajajo časi izzivov, s katerimi se bo treba spopadati z orodji 21. stoletja, pri čemer jim je zabičala, naj ne oklevajo in ji dajejo nasvete. "Želim, da razumete, da mi ni nič ljubšega, kot dobra debata in dialog, s katerim bomo vsi skupaj postali boljši," je dejala Clintonova. Po njenih besedah je ameriška zunanja politika stol na treh nogah - obramba, diplomacija in razvoj, pri čemer je State Department zadolžen za slednji dve.