Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je danes sklenil preložiti odločanje o ratifikaciji pristopnega protokola Hrvaške v Nato do ponedeljka, da bi se poslanci seznanili z vso s tem povezano dokumentacijo. Za tovrsten sklep je glasoval tudi Janša, kot je dejal po seji, da bi na ta način "odpravili vsako senco dvoma ali suma, da bi tukaj lahko bilo kaj narobe".

Pojasnil je sicer, da se v času hrvaškega približevanja v Nato "ni naletelo na takšne dokumente, drugače bi bil jaz kot predsednik vlade v prejšnjem mandatu obveščen." "Torej nihče me ni obvestil, da je tu lahko karkoli spornega in tudi danes v tej razpravi ni bilo nič konkretnega navedeno," je dejal Janša.

Poudaril pa je, da "tudi če bi se kaj našlo", bi bilo to relativizirano z Brionsko izjavo, s katero se je Hrvaška tudi pred mednarodno skupnostjo zavezala, "da nič od tega, kar je bilo storjeno, vrisano v razne zemljevide ali premaknjeno na samem terenu po 25. juniju 1991 ne velja". "Kar seveda po drugi strani daje slovenskim zahtevam, da se takšna dokumentacija umakne, še dodatno težo," je menil Janša.

Janša presenečen nad glasovanjem državnega sveta

Vseeno pa je izrazil presenečenje, ker je državni svet v sredo sprejel odklonilno mnenje glede ratifikacije pristopa Hrvaške v Nato. "Na nek način je v celotnem tem dogajanju v zadnjih dneh in tednih to odklonilno stališče DS, kjer ima sedanja vladna koalicija izrazito politično večino, zame največje presenečenje," je dejal.

Pojasnil je še, da se je danes pred sejo OZP s premierom Borutom Pahorjem pogovarjal tudi o sredinem obisku evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna v Ljubljani, o čemer je sicer Pahor nato v zaprtem delu seje seznanil tudi vse ostale člane odbora. Janša ni želel izdati podrobnosti predlogov, ki jih je predstavil Rehn, a je vseeno opozoril, da je Rehn "po službeni dolžnosti naklonjen kandidatkam" in da bo potrebno njegove predloge "zelo dobro pretehtati".

Opozoril je še, da je potrebno paziti tudi na časovno dimenzijo, saj je Hrvaška pobude o mediaciji sprejemala, če bi bile odločitve o tem po vključitvi Hrvaške v EU. Vendar pa je bilo slovensko stališče že od vsega začetka, da se ta proces zaključi prej, preden se sprejemajo ključne odločitve o hrvaškem vključevanju v EU. "Na nek način je ta čas zdaj tukaj in dejansko je prišel ta trenutek resnice. V naslednjih nekaj tednih bo jasno, kako bodo ti postopki tekli," je dejal Janša.

"Do vstopa Hrvaške v EU mora biti dorečena rešitev"

Do vstopa Hrvaške v EU mora biti tako po Janševih besedah ali "dorečena neka dokončna rešitev, na primer kot je bila predlagana v sicer neratificiranem sporazumu Drnovšek-Račan, ali pa mora biti doseženo soglasje, potrjeno tudi v parlamentih obeh držav, o zavezujočih pravnih okvirih reševanja tega problema s pomočjo tretjega". Vendar pa so v tem zadnjem primeru slovenska stališča jasna in od teh ni možno odstopiti, je še dejal Janša.

Izpostavil je še, da bo v prihodnjih tednih znano stališče mešane diplomatske komisije, ki skuša določiti ta skupen pravni okvir za reševanje vprašanje meje. Po njegovih besedah "bo zelo pomembno, kako bo ena ali druga stran reagirala na te predloge". "Težko bo v tem primeru za Hrvaško v mednarodni javnosti pojasnjevati, da ni za reševanje tega problema z načelom pravičnosti. Kdo pameten je proti načelu pravičnosti?" se je vprašal in menil, da če Hrvaška tega ne bo sprejela, bo ona v defenzivi.

Pojasnil je še, da se je na Bledu leta 2007 s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem dogovoril "o proceduri, ne pa o odločitvi". "In ta procedura, ki je tedaj stekla v smislu oblikovanja vseh komisij, je bila v Sloveniji ravno tako enotno politično podprta kot tudi ti zadnji koraki. Ta postopek, ki je bil dogovorjen na Bledu, še vedno teče. S prehodom na nov vladni mandat se tu ni nič spremenilo," je še poudaril Janša.