"Pri tem pa seveda ne podcenjujemo resnih težav v tekstilni in lesnopredelovalni industriji ter v podjetjih, vezanih na avtomobilsko industrijo. Razumemo, da dobri gospodarji sprejemajo različne ukrepe, vendar so žal vsi usmerjeni v zniževanje stroškov dela in v škodo delavcev. Nekateri lastniki in menedžerji strah zaradi krize izkoriščajo za ustrahovanje zaposlenih ter pritisk na znižanje plač. Vse to dokazuje, da v sedanjih razmerah ne gre toliko za gospodarsko krizo, temveč za krizo vodenja in predvsem krizo vrednot," je stanje med delavci na gorenjskem ocenil Rajko Bakovnik, predsednik Sveta gorenjskih sindikatov.

Podatki iz raziskave so pokazali, da pri treh četrtinah podjetij še niso uvedli začasne prerazporeditve dela, le v enem podjetju so skrajšali delovni čas, v štirih pa so že znižali plače, kar pomeni, da jih bodo lahko še enkrat, ko bodo prešli na krajši delovni čas. Kar v tretjini podjetij sindikalni zaupniki ne vedo, ali njihov delodajalec načrtuje odpuščanja. "To nas najbolj skrbi, saj delodajalci podatke skrivajo pred zaposlenimi," je še ocenil Rajko Bakovnik.

Na Gorenjskem je bilo lani jeseni 74.735 zaposlenih, ob tem pa 3685 brezposelnih. Ta številka se je proti koncu leta začela zelo dvigovati in je decembra poskočila na 4546 brezposelnih, kar pomeni, da je na Gorenjskem brezposelnost zdaj 6,9-odstotna. Zavod za zaposlovanje povprečno vsak mesec objavi 1100 potreb po delavcih, a žal le za določen čas. K vse slabšemu stanju so lani seveda najbolj prispevale žalostne usode tekstilnih podjetij. V Ibiju je delo izgubilo 122 zaposlenih oziroma v celotnem letu 198. Plače in regres so bili zaposlenim izplačani, odpravnin pa zelo malo, zaradi česar se obetajo novi protesti nekdanjih delavcev. V Aquasavi je delo izgubilo 370 ljudi, 211 se jih je prijavilo na zavod za zaposlovanje, 167 jih je tam še danes.

Ena bolj žalostnih zgodb prihaja z Jesenic, kjer propada podjetje Sandy (prevzelo je del poslov propadlih Gorenjskih oblačil).

Petdeset od sto zaposlenih je poleti prevzela dotedanja vodja enote, ki je ustanovila svoje podjetje (in k sebi privabila tudi kupce), zato je matično podjetje zašlo v težave, danes je 50 delavk na cesti skupaj s terjatvami zaradi neplačanih plač in drugih obveznosti. "Lastnik zagotavlja poplačilo, če obljub ne bo izpolnil, bomo vložili tožbe," je edino, kar preostane sindikalistom.