Po srečanju s predstavniki visokega šolstva in raziskovalne dejavnosti je premier še spomnil, da je že pred časom hrvaškega premiera Iva Sanaderja povabil na pogovor. Slednji je, tako je razumel Pahor, vztrajal, da je na srečanju navzoč predstavnik EU.

Glede povabila hrvaškega premiera Iva Sanaderja o srečanju na rokometni tekmi je Pahor pojasnil, da je o tem obveščen le preko medijev, ter dodal, da "v kolikor je namera predsednika Sanaderja iskrena, pričakujem, da me bo preko primernih diplomatskih kanalov o tej njegovi nameri tudi obvestil". Ob tem bo treba po Pahorjevem mnenju razmisliti, na kakšen način organizirati srečanje, da bo le-to "koristno".

Sicer pa so problemi med državama tako veliki, da jih eno srečanje ne bi rešilo, je prepričan Pahor. Zato meni, da je potrebno najprej vzpostaviti zaupanje med politiki in javnostma na slovenski in hrvaški strani. Slovenski odločitvi o blokiranju pristopnih pogajanj Hrvaške je namreč, kot ocenjuje predsednik slovenske vlade, botrovalo poglabljanje medsebojnega nezaupanja. Razlog za nezaupanje pa Pahor vidi v tem, da se Hrvaška ni držala določil "brionskega sestanka".

Pahor pričakuje ratifikacijo pogodbe za vstop Hrvaške v Nato

Pahor je izrazil optimizem, da bo državni zbor naslednji teden podprl ratifikacijo pristopne pogodbe Hrvaške k zvezi Nato. Kot pravilno je ocenil odločitev prejšnje vlade pod vodstvom Janeza Janše, da z ratifikacijo počaka na obdobje po slovenskih parlamentarnih volitvah, saj bi v tem primeru ta postala predvolilna tema in bi bilo tveganje za neuspeh v DZ "zelo veliko". Prav tako pa je po Pahorjevo prav, da se je sedanja vlada odločila, da predlog ratifikacije vloži v tem trenutku.

"V tem smislu bi bila Slovenija obkrožena s štirimi državami, ki sodijo v isti sitem kolektivne varnosti," je dejal Pahor in dodal, da je to dolgoročno pomembno tako za Slovenijo kot tudi za Hrvaško in EU.

Glede domnevno spornega zemljevida slovenske agencije za okolje je Pahor dejal, da primera ne pozna. Obenem je izrazil načelno stališče, da se je potrebno na obeh straneh vzdržati dejanj, ki bi utegnila prejudicirati določitev meje med državama.