Končale se bodo v sredo, na prvi polni delovni dan Obame v Beli hiši, ko se bo skupaj s podpredsednikom Joejem Bidnom udeležil maše.

Novo rojstvo svobode

Obama je v Washington konec tedna prispel s prevoznim sredstvom, ki so ga predsedniki redno uporabljali pred stoletjem in več, danes pa pride v poštev le še za posebne priložnosti. Obamova sobotna pot z vlakom od Philadelphie do Washingtona je takšna tudi bila - šel je po isti poti, kot jo je pred prisego leta 1961 opravil njegov veliki vzornik, šestnajsti ameriški predsednik Abraham Lincoln, pod katerim so v ZDA prepovedali suženjstvo.

Pot sicer ni bila povsem enako dolga. Lincoln je tudi v Philadelphijo pripotoval z vlakom iz Chicaga in tako naredil precej velik krog, da se je izognil ozemljem, kjer je bil osovražen in kjer bi bil lahko tarča atentata.

Obama nasploh ne skriva, da je Lincoln njegov vzornik in v teh dneh bo v Washingtonu veliko dogodkov in simbolike, ki bodo spominjali na predsednika, ki je leta 1865 podlegel atentatorju. Obama bo jutri kot prvi predsednik položil desnico na sveto pismo, na katerem je prisegel tudi Lincoln. Tema Obamovega govora ob inavguraciji bo "Novo rojstvo svobode", kar so besede iz znamenitega govora Lincolna pri Gettysburgu. Že predvolilno kampanjo je Obama začel na stopnišču v Springfieldu v Illinoisu, kjer je bil Lincoln poslanec. In Obama bo seveda prvi potomec tistih, ki so pod Lincolnom vsaj uradno dobili svobodo, ki se bo vselil v Belo hišo.

Za zaprisego desetine milijonov dolarjev

Danes je v ZDA sicer praznik in za večino dela prost dan, ko se spominjajo Martina Luthra Kinga, borca za odpravo rasne neenakopravnosti, ki so ga ustrelili leta 1968. To bo dodaten razlog, da bodo v Washington že danes z vseh koncev ZDA prišlo več sto tisoč ljudi, ki bodo jutri na velikem washingtonskem parku, dolgem več kot tri kilometre, spremljali Obamovo zaprisego.

Zadnje ocene govorijo o tem, da bo na inavguraciji dva milijona ljudi. Stala naj bi do 150 milijonov dolarjev. Samo postavitev odra pred zahodno stranjo Kongresa naj bi stala tri in pol milijone dolarjev. Za kritje velikega dela stroškov je odgovoren Obamov odbor, ki še naprej pridno zbira prispevke, kot je to zelo uspešno počel v predvolilni kampanji.

Če bi temperature padle globoko pod ničlo, bodo slovesnost l prestavili v notranjost, vendar je sto tisočem, ki se podajajo v ogromno gnečo v ameriški prestolnico, naklonjena vsaj napoved. Zaenkrat kaže, da se bodo temperature vrtele okoli celzijske ničle.

Za pokušino so imeli za včeraj v Washingtonu napovedan veliki koncert z znanimi glasbeniki, kot so Bruce Springsteen, Beyonce in U2, ki naj bi se ga se ga je po napovedih udeležilo pol milijona ljudi. Predvideno je bilo, da bodo na dogodku govoril tudi številni hollywoodski zvezdniki in Obama. Nekoliko bolj sproščeno vzdušje ne bo trajalo dolgo, politična srenja v ZDA že na debelo ugiba, kaj bo Obamova prva poteza, ko bo v torek po koncu tradicionalne parade po aveniji Pensilvanija zavil v Ovalno pisarno.