Burris je prisegel teden dni za ostalimi senatnimi kolegi, ker ga demokrati niso želeli sprejeti. Razlogi niso bili osebni, ampak ker ga je imenoval Blagojevich, ki so ga v začetku decembra lani aretirali med drugim zato, ker je skušal prodati Obamov senatni sedež najboljšemu ponudniku. Burris sedeža ni skušal kupiti in je vseskozi zatrjeval, da je imenovanje legitimno, ker je Blagojevich še vedno guverner Illinoisa in tako pristojen za tovrstna imenovanja.

Demokrati so Burrisa najprej zavrnili s formalnostjo, da nima podpisa državnega sekretarja Illinoisa. Vendar so sčasoma popustili, tudi zato, ker Burris ni ničesar obtožen in so želeli utišati kritike njegovih podpornikov, da ga blokirajo zaradi rasizma. Burris je namreč edini temnopolti zvezni senator. Vodja demokratske večine Harry Reid pa ga ni želel sprejeti iz pragmatičnih razlogov, saj ne verjame, da bo lahko Burris leta 2010 ponovno izvoljen, saj mu bo republikanski protikandidat očital vpletenost Blagojevicha.

Z Burrisom in dvema neodvisnima senatorjema, ki sta na njihovi strani, imajo demokrati sedaj v senatu 58 sedežev, republikanci 41. Odločena še ni tekma v Minnesoti, kjer se demokrat Al Franken in republikanec Norm Coleman borita na sodiščih zaradi tesnega volilnega izida. Volilna komisija je po ponovnem preštevanju glasovnic sporočila, da je Franken dobil le nekaj več kot 200 glasov več od skoraj treh milijonov oddanih.