Premier Borut Pahor je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril, da je treba narediti vse, da se ustavijo vojaške aktivnosti na območju Gaze in vzpostavijo pogoji za dostavo humanitarne pomoči ogroženemu prebivalstvu. Na območju Gaze vladajo razmere velike humanitarne krize, slovenska politika pa si bo prizadevala, da bi se vojaške aktivnosti čimprej ustavile, je dodal.

Na območju Gaze je UNRWA poleg Rdečega križa in nekaterih agencij Združenih narodov edina organizacija, ki v teh razmerah zagotavlja osnovno humanitarno pomoč civilnemu prebivalstvu, saj so sicer zaprte poti, po katerih bi lahko mednarodna skupnost dostavljala humanitarno pomoč, je po seji vlade sporočil urad vlade za komuniciranje (Ukom).

Na območju Gaze živi približno milijon in pol ljudi, 75 odstotkov jih je po podatkih generalnega direktorata Evropske komisije za humanitarno pomoč beguncev. Vojaški napadi so uničili infrastrukturo, bolnišnice, poškodovani so vodovodni sistemi, zaradi česar je zelo omejen dostop do pitne vode, milijon ljudi je brez elektrike, električna dobava pa je bila prekinjena tudi v bolnicah, zato le-te delujejo na generatorje.

UNRWA ocenjuje, da so nedavni vojaški spopadi močno poslabšali humanitarno situacijo celotnega prebivalstva, še posebej žensk in otrok, ki so tudi sicer v veliki meri odvisni od humanitarne pomoči. Potrebujejo hrano in osnovne življenjske pripomočke, zatočišča, medicinsko opremo in zdravila.

UNRWA je 5. januarja pozvala k izredni humanitarni pomoči v vrednosti 34 milijonov ameriških dolarjev za zagotovitev nujnih potreb prizadetega prebivalstva na območju Gaze za prihodnje štiri mesece 4 mesece. Do 9. januarja so doslej zbrali 26 milijonov evrov, so še sporočili iz Ukoma.

V izraelski ofenzivi na območju Gaze je doslej po zadnjih podatkih življenje izgubilo že skoraj 1100, še 5000 pa je bilo po bolnišničnih virih v Gazi ranjenih. Med mrtvimi je po njihovih podatkih najmanj 350 otrok, kar so danes potrdili tudi pri Skladu ZN za pomoč otrokom (Unicef).