"Število mučenikov se je od začetka ofenzive na območje Gaze povzpelo na 1001, ranjenih pa je več kot 4580 ljudi. Med temi so najmanj 303 otroci in 100 žensk," je dejal palestinski zdravnik Muavija Hasanein. Tudi predstavniki Sklada ZN za otroke (Unicef) so sporočili, da je v napadih na Gazo umrlo že več kot 300 otrok, preko 1500 pa je bilo ranjenih.

Po navedbah izraelske vojske je v dosedanjih spopadih umrlo 550 oboroženih pripadnikov Hamasa. Izraelska vojska sicer že skozi ves potek 19 dni trajajoče operacije v Gazi zatrjuje, da njen cilj ni civilno prebivalstvo, žrtve pa so posledica dejstva, da Hamas civiliste uporablja kot živi ščit.

Predsednik Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Jakob Kellenberger je sicer danes veliko število ranjenih v izraelskih napadih na Gazo in resnost njihovih poškodb označil za "šokantno". "Boli, ko vidite vse tiste ranjence in kakšne poškodbe imajo," je dejal na novinarski konferenci v Jeruzalemu.

Izraelske organizacije za zaščito človekovih pravic pa so prav tako danes izraelsko vojsko obtožile, da ogrožajo civiliste v Gazi, pri čemer so pozvale k preiskavi vojnih zločinov.

Medtem ko je stanje v Gazi dramatično, pa v diplomatskih prizadevanjih za zaustavitev nasilja na palestinskem območju, kot kaže, prihaja do nekaterih premikov. Po trditvah neimenovanih egiptovskih virov naj bi namreč predstavniki Hamasa izrazili naklonjenost predlogu Kaira za premirje v Gazi.

"Gibanje Hamas se je naklonjeno odzvalo na egiptovska prizadevanja za zaustavitev prelivanja krvi Palestincev v Gazi," je po treh dneh pogovorov s predstavniki Hamasa iz Gaze in tistimi v izgnanstvu dejal omenjeni vir.

Egiptovski zunanji minister Ahmed Abul Gejt pa je danes napovedal, da bo Kairo odgovor Hamasa prenesel Izraelu, pri čemer upa, da se bodo "stvari potem premaknile".

V četrtek v egiptovski prestolnici pričakujejo izraelskega visokega predstavnika Amosa Gilada, ki se je v Egiptu že mudil v začetku tedna, a njegovi sestanki niso prinesli konkretnih rezultatov.

Neimenovani visoki egiptovski predstavniki sicer pravijo, da je Izrael na več načinov dal vedeti, da je naklonjen predlogu, ki ga je pred dobrim tednom predstavil egiptovski predsednik Hosni Mubarak.

Ta pobuda obsega tri točke: takojšnje kratkotrajno premirje, ki bi omogočilo dostop humanitarne pomoči do prebivalcev, povabilo Izraelcem in Palestincem, naj se v Egiptu srečajo glede zaščite meje z Gazo, ponovnega odprtja mejnih prehodov in umika izraelske blokade ter ponoven poziv k pogajanjem med Hamasom in gibanjem Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa pod posredništvom Egipta.