V Slovenski vojski so bruto plače v letu dni realno porasle za dobrih 11 odstotkov, v policiji za 8 odstotkov, v pravosodju in javni upravi pa za okoli 7 odstotkov. Plače umetniških ustvarjalcev, v razvedrilni dejavnosti ter na RTV Slovenija so se povišale za okoli 9,5 odstotka, v knjižnicah, arhivih in muzejih pa za nekaj več kot 8 odstotkov.

Med bolj številno zastopanimi dejavnostmi so plače od oktobra 2007 najmanj porasle v izobraževanju, za okoli 3 odstotke, še nekoliko nižja je bila rast v raziskovanju in razvoju. Pri tem je zanimivo, da so se plače raziskovalcev v medicini realno znižale za kar 23 odstotkov, plače v visokostrokovnem izobraževanju pa za 7 odstotkov. Če primerjamo rast plač od leta 2002, ugotovimo, da so plače v javnem sektorju v primerjavi s povprečno slovensko plačo še vedno precej višje, vendar so se opazno znižale. Najbolj občutno so upadle v visokostrokovnem in univerzitetnem izobraževanju, in sicer za kar 32 oziroma za 28 odstotnih točk. Za 32 odstotnih točk so nižje tudi plače v zavodih za varstvo kulturne dediščine. Plače v pravosodju so se od leta 2002 znižale za 17 odstotnih točk, za 16 odstotnih točk pa v raziskovanju in razvoju; od tega za kar 28 odstotnih točk v humanističnem raziskovanju in za 23 odstotnih točk v naravoslovnem raziskovanju.

Po drugi strani je zanimivo, da so se od leta 2002 plače v bolnišnični zdravstveni dejavnosti v primerjavi s povprečno plačo celo povišale, in sicer za nekaj manj kot 2 odstotka. Med večjimi dejavnostmi je poleg zdravstva v šestih letih najmanj izgubilo šolstvo, z izjemo univerzitetnega.

Prihodnji teden naj bi bili znani natančni podatki o posledicah uvedbe plačne reforme v javnem sektorju. Vladna delovna skupina za spremljanje finančnih učinkov novega plačnega sistema, ki so jo skupaj z vladno pogajalsko skupino ustanovili minulo sredo, bo na podlagi ugotovitev pripravila izračune, ministrstvo za javno upravo pa naj bi menda še januarja, najkasneje pa februarja, pripravilo spremembe kolektivne pogodbe. V njej bo, kot je znano, vlada predlagala preložitev preostalih dveh izplačil za odpravo plačnih nesorazmerij.