Zagrebški časnik dodaja, da je omenjeni odgovor slovenskemu veleposlaniku Milanu Orožnu Adamiču posredovala državna tajnica na hrvaškem zunanjem ministrstvu Bianca Matković. Jutarnji list poudarja, da niti Evropska komisija ne nasprotuje Sanaderjevi "odločni zahtevi", da so na srečanju s Pahorjem tudi predstavniki EU.

"Glede na to, da Slovenija nasprotuje srečanju v navzočnosti tretjega, ni veliko možnosti, da se bosta Sanader in Pahor kmalu srečala, kar je eden izmed ključnih predpogojev za prekinitev slovenske blokada hrvaških pogajanj o članstvu v EU," ocenjuje časnik. Spominja, da je slovenski vrh od začetka leta večkrat povedal, da ne bo umaknil blokade in da je za njen umik nujno potrebno dvostransko srečanje, Pahor pa je minuli teden še opozoril, da je za urejanje problema vse manj časa.

"Hrvaška podpira stališča z blejskega srečanja"

Matkovićeva je slovenskemu veleposlaniku ponovila, da Hrvaška podpira stališča z blejskega srečanja Sanaderja in bivšega slovenskega premiera Janeza Janše, da je za reševanje mejnega spora potrebno angažirati tretjo stran, nadaljuje Jutarnji list. Ob tem dodaja, da se bo sicer mešana komisija mednarodnopravnih strokovnjakov sešla konec januarja v Sloveniji, da pa delo komisije "še ne bo končano in da je težko pričakovati sklepe, ki naj bi pospešili morebitno odločitev o izročitvi mejnega spora tretji strani".

Časnik še spominja, da se Zagreb in Ljubljana ne strinjata glede foruma, ki naj bi razsojalo o mej. Hrvaška želi Meddržavno sodišče v Haagu, Slovenija pa si želi eno od oblik arbitraže, ki bo upoštevala načelo pravičnosti. "Slovenija se na ta način izogiba mednarodnem pravu," meni časnik.

"Bo pa zanimivo gledati, kako bo odbor za zunanjo politiko slovenskega parlamenta odločil o ratifikaciji protokola za vstop Hrvaške v Nato 22. januarja. Znano je, da so ZDA že nekajkrat opozorile Slovenijo, da je vstop Hrvaške in Albanije v Nato visoko na seznamu ameriških prioritet," je še izpostavil zagrebški časnik.