Po sredinem pozivu predsedujočega EU, predsednika češke vlade Mireka Topolaneka, naj Slovenija in Hrvaška predata svoj spor mednarodnemu telesu oziroma arbitraži, tako češko predsedstvo niti danes ni bilo nič kaj bolj konkretno o tem, kaj namerava napraviti za odpravo zastoja Hrvaške. Češko predsedstvo predvsem poskuša doseči, da bi obe strani ugotovili, da je v njunem interesu, da bi dosegli dogovor, pa so o tem povedali diplomatski viri v Pragi in ocenili, da je položaj slab.

"Ves čas smo govorili, da je naš glavni cilj nadaljevanje širitve," je še povedal Schwarzenberg danes v Pragi na neformalnem srečanju s skupino novinarjev iz Bruslja. "Temeljni cilj EU je, da imamo enotno Evropo, ne pa luknje v njej," je dodal.

Državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Dragoljuba Benčina, ki se je v Pragi udeležila neformalnega zasedanja ministrov EU, pristojnih za zunanje in evropske zadeve, se je ob robu zasedanja z nekaterimi kolegi pogovarjala tudi o Hrvaški, čeprav to ni bila tema včerajšnjega srečanja.

Tudi italijanski zunanji minister Franco Frattini je ob prihodu v Prago govoril o slovensko-hrvaškem sporu. "Hrvaška zasluži evropsko pomoč, da bi se lahko čim prej pridružila EU, po mojem bi morala postati članica EU leta 2010, torej zelo kmalu, toda za to je nadvse pomembno, da je Hrvaška prožna pri doseganju sporazumne rešitve s Slovenijo o vprašanju meje," je povedal Franco Frattini.

Frattini je še poudaril, da je evropska komisija zelo pomemben sogovornik pri odpravljanju zastoja Hrvaške v pristopnih pogajanjih z EU zaradi nerešenih vprašanj s Slovenijo.

"Evropska komisija bi morala predstaviti predlog in ne države članice. Države članice lahko pomagajo, vendar ne morejo nadomestiti evropske komisije," je poudaril Frattini.