Trgovci pri svojih nakupovalnih središčih in tudi posamezne občine (v Kranju imajo drsališče na prostem v samem središču) so sicer poskrbeli za manjše ledene ploskve, kjer se lahko naučijo drsati tudi najmlajši, očitno pa bo na nekoč običajen prizor - množico ljudi na Blejskem jezeru ob sprehodih in drsanju - treba še počakati. "Voda ima sedem stopinj, idealno za zamrzovanje pa je, če je še tri stopinje hladnejša. Iz jezera se kadi, kar kaže, da bi lahko okoli 15. januarja imeli led, odvisno seveda od mraza. Že zdaj opozarjamo na previdnost pri preizkušanju ledu, ki ga še - ni," je povedala Eva Štravs Podlogar, turistična delavka z Bleda.

Milan Milošič na Zgornjem Jezerskem je gostinec že desetletja, drsanje pa je v tem nekdaj turistično bolj cvetočem kraju možno že od praznikov. "Imamo umetno drsališče in tudi drsanje po Planšarskem jezeru je mogoče," je dejal Milošič, ki tudi sam skrbi za to ponudbo, ki je zlasti zanimiva ob koncu tedna.

"Jezero je že imelo ledeno plast, a se je stalila in tudi zdaj še ni dovolj debela za drsanje. Ne gre samo za nizke temperature, ampak za prejšnje obilne padavine, ki so povzročile bolj živahen pritok vode v jezero in tako led nastane kasneje," nam je povedal Bruno Čebulj iz hotela ob jezeru Črnava v Preddvoru. Tudi to je bila včasih ena najbolj priljubljenih ledenih ploskev na Gorenjskem, za Kranj pa je bil to Čukov bajer, kjer po denacionalizaciji ni več nobene turistične ponudbe, po bajerju pa se že da drsati, le prej morajo drsalci odriniti nekaj novega snega. O drsanju seveda še ni govora v Bohinju, kjer jezero še ne zamrzuje dovolj, imajo pa dve umetni drsališči. Ker je napovedan mraz še nekaj časa, se na Gorenjskem za zdaj dokaj pičla naravna ponudba najbolj poceni zimskega veselja do konca tedna lahko razširi.