"Na hiše z razpokami smo postavili plombe in jih zdaj opazujemo. Opažamo, da se premiki umirjajo. Na podlagi rezultatov opazovanj bomo sprejeli potrebne ukrepe. Menim, da trenutno ni ogrožena nobena hiša. Razmere pa se z deževjem lahko kaj hitro poslabšajo. Kaže, da je oživel stari plaz, sicer pa na Gradišču zemlja drsi na več mestih," je povedal geolog Boris Rijavec, svetovalec novogoriškega župana za zaščito in reševanje Bogdan Zoratti pa je dodal, da naj bi strokovnjaki najkasneje v mesecu dni pripravili poročilo in predlog ukrepov za ureditev razmer.

"Vse Gradišče plazi. Vsa hiša je razpokana. Kaže, da se bomo morali navaditi živeti s plazom. Seveda nam ni vseeno in bojimo se, da bomo s hišo vred zdrsnili v reko Vipavo. Upam, da se bodo odgovorni za to pravočasno odzvali. V preteklosti je bil plaz živ na drugem koncu vasi, zdaj pa nov plaz ogroža štiri hiše ob vstopu v vas," je zaskrbljena Jožica Majer. Prav tako ni vseeno Miranu Pahorju, ki je vse svoje prihranke vložil v zgraditev hiše in ureditev vinograda. Plaz mu je že odnesel del vrta, grozljive pa so tudi razpoke po stenah, v kurilnici, kopalnici. Poka, kamor koli pogledaš, pravi Pahor in pričakuje pomoč občine.

"Sprva smo mislili, da so razpoke nastale zaradi gradnje pilotne stene kakih 100 metrov od naših objektov. Geologi so to možnost ovrgli. Menimo, da so za premike krive tudi številne podzemne vode, ki pritekajo na dan na vseh koncih. Ob močnejšem deževju se dobesedno prelivajo prek vrtov," še pravi Pahor. Da plazenje ni povezano z gradnjo pilotov in bodoče 170 metrov dolge stene, je potrdil tudi Boris Rijavec in pohvalil hitro gradnjo ter s tem povezane dobre rezultate na plazišču.

Naj dodamo, da bodo z gradnjo stene na razvpitem plazu na Gradišču zavarovali območje, kjer je ogroženih okoli 20 objektov, po najbolj črnem scenariju pa so napovedovali sprožitev plazu v štirih urah. Dela naj bi stala 1,8 milijona evrov.