Zgodba je imela izjemen odmev v medijih in javnosti, a je preiskava pozneje pokazala, da so bili očitki Lajhovi o domnevno sumljivih smrtih nekaterih varovancev brez podlage. Vsi postopki proti njej so bili ustavljeni, zato je Duška Lajh vložila odškodninsko tožbo proti državi in medijskim hišam, ki so poročale o aferi Črni les, saj je prepričana, da ji je poročanje medijev uničilo poslovno kariero in ji trajno načelo zdravje.

Včeraj so jo zaslišali zaradi tožbe proti časopisni hiši Dnevnik, od katere zahteva 83.458 evrov odškodnine. Zmotili so jo štirje članki, ki so bili v Nedeljskem dnevniku in Dnevniku objavljeni konec novembra 2003. V tožbi je med drugim navedla, da je bila poslovno uspešna ženska, ki so jo čez noč razglasili za morilko, čeprav je za starostnike skrbela celo nadpovprečno dobro.

Sodnici Vanji Klavora pa je pojasnila, da pozneje ni mogla več dobiti službe in da je še danes brezposelna. Kot pravi, so si pri poročanju o primeru novinarji dovolili stvari, ki si jih nikakor ne bi smeli: »Pisali so na pamet, nepreverjeno in tudi laži. Namenoma so puščali javnost v veri, da sem ubijala, saj so ves čas izjemno agresivno pisali o sumljivih smrtih, ki jih nikoli ni bilo, kar je pokazala tudi preiskava.« Prepričana je, da je šlo za namerno pisanje, s katerim so jo želeli uničiti, čemur je potem verjela vsa Slovenija, zato jo ljudje še danes vidijo kot morilko.

Med spornejšimi navedbami v člankih je izpostavila zapisa, da so starostniki svoje premoženje zapuščali njej kot direktorici in da zdravnikom ni pustila, da bi pomagali nekaterim bolnim varovancem, kar je označila za grobi laži. »Poleg tega je večina navedb v člankih zapisana v trdilni obliki, čeprav zanje novinarji niso imeli nobenih dokazov, kar je nedopustno, zato sem morala reagirati,« je razlog za odškodninsko tožbo pojasnila Lajhova in dodala, da ji ne gre za denar. »Hočem pa, da se mi opravičijo in pri tem bom vztrajala.«

Sodišču je pojasnila še, da se ji je zaradi spornih člankov poslabšalo zdravje in da že šest let živi pod stresom, postala pa je tudi odvisna od zdravil. V Mariboru je danes nezaželena oseba, iz stanovanja skoraj več ne hodi, ker se ji je večkrat zgodilo, da so za njo vpili, da je morilka. »Neka gospa me je zato celo pretepla na pokopališču, ko sem obiskala očetov grob,« je posledice pisanja z bolečino v glasu še opisala Lajhova.