Poleg Clintonove, s katero sta se borila za osvojitev demokratske predsedniške nominacije, in Gatesa, ki je nekakšen simbol tranzicije s sedanje na novo administracijo ZDA, je Obama na novinarski konferenci v Chicagu razkril še nekaj ključnih imen svoje prihodnje ekipe za nacionalno varnost.

Nova ministrica za domovinsko varnost bo postala guvernerka Arizone Janet Napolitano, pravosodno ministrstvo pa bo vodil nekdanji namestnik pravosodne ministrice Janet Reno, Eric Holder. Za novo veleposlanico pri Združenih narodih Obama predlaga svojo zunanjepolitično svetovalko Susan Rice, za svetovalca za nacionalno varnost pa upokojenega vrhovnega poveljnika sil zveze Nato za Evropo, generala Jamesa Jonesa. Za včeraj izbrane ministre Obama meni, da so politiki, ki so zmožni in pripravljeni delati kot moštvo.

Gre predvsem za ekipo, ki bo novemu predsedniku svetovala pri vprašanjih zunanje politike in nacionalne varnosti. To področje bodo tudi v prihodnjih letih predvidoma zaznamovali predvsem vojni v Iraku in Afganistanu ter boj proti terorizmu.

Ob predstavitvi svojih najožjih sodelavcev je Obama za Clintonovo dejal, da je dokaz njegove odločenosti, da obnovi ameriško diplomacijo in okrepi zavezništva. "Sploh ne dvomim o tem, da Hillary Clinton ne bi bila prava oseba za vodenje našega zunanjega ministrstva in da ne bi bila v sodelovanju z menoj sposobna spoprijeti se s to ambiciozno nalogo. "Zanjo so značilne inteligenca, odločnost in visoka delovna etika," je dejal Obama.

Clintonova je v svojem nastopu dejala, da ji je težko zapustiti senat, kjer je sedela kot izvoljenka New Yorka, ampak da je prepričana, da bo še naprej služila svoji državi le s sodelovanjem v Obamovi administraciji.

Obama je tako zadovoljil velik del tistih ameriških demokratov, ki so podpirali Clintonovo, a hkrati spodbudil ugibanja o tem, ali in koliko bo lahko imel pod nadzorom bodočo državno sekretarko oziroma koliko bo ta izkušena političarka poskušala delovati samostojno.