Tako so se med drugim zavezali, da bodo do leta 2010 zagotovili dovolj dodatnega prostora v vrtcih, da bodo vanje vključeni vsi otroci iz MOL. Pomanjkanje prostora v vrtcih je v Ljubljani trenutno eden bolj perečih problemov. Po podatkih iz leta 2007 je bilo namreč v vrtce MOL vključenih 83 odstotkov oziroma 11.253 otrok, starih do šest let, iz MOL. Zato so do oktobra letos na MOL že pridobili 960 novih mest, do konca letošnjega leta jih načrtujejo še 134, do pomladi 2009 dodatnih 560, do konca leta 2010 pa še 700 mest.

Nujno so potrebni tudi dodatne šole in oddelki, saj je že pri sedanjem številu prebivalstva kar šest šol prezasedenih. V bližini novih stanovanjskih sosesk bodo zato zgradili vsaj šest novih šol, kot je razvidno iz prostorskega načrta, in sicer v Stanežičah, Šentvidu, kjer se bo, po nekaterih napovedih, v prihodnjih letih v soseskah Stanežiče, Brod in Škofovi zavodi število prebivalcev povečalo za najmanj 20.000 ljudi. Nove osnovne šole so predvidene tudi v Dravljah, na Fužinah, Rudniku in Rožni dolini. Nekatere šole pa bodo povečali s prizidki. Prav tako bodo nadaljevali obnovo dotrajane infrastrukture v vrtcih in šolah, ki pa že intenzivno poteka. Letos sta bili nazadnje obnovljeni šolski igrišči v OŠ Trnovo in Spodnja Šiška ter kuhinja v OŠ Bežigrad.

Poleg tega so se na MOL zavezali, da bodo v šolah do leta 2019 zagotovili prostore, ki bodo odprti tudi popoldan in kjer bodo otroci lahko preživljali del svojega prostega časa, s čimer pa se ravnatelji šol in vrtcev niso strinjali. Pravijo, da takšni prostori niso potrebni, saj otroci svoj prosti čas razumejo kot čas, ko niso v šoli, zato šolniki ne verjamejo, da bi bili takšni prostori uporabljeni.

Med drugim se tudi zavezujejo, da bodo povečali varnost v vrtcih in šolah, in sicer z videonadzorom, alarmi, domofoni in varnostniki, prav ta cilj pa so šolniki najbolj kritizirali. Ravnatelj OŠ Prule Dušan Merc je že pred časom povedal, da "varnostniki šolsko osebje le polenijo, učitelji pa se nato ob morebitnih problemih sklicujejo nanje. Videonadzor in alarmi bodo šole samo spremenili v zapore." Več ravnateljev se ni strinjalo niti s predvidenimi ograjami okrog vrtcev in šol, saj pravijo, da se otroci na igriščih in v okolici šol zadržujejo tudi med vikendom, kar pa bi ograje onemogočile.

Nekateri cilji, h katerim bodo težili na MOL, so zastavljeni podobno, kot so jih na državni ravni zastavili koalicijski partnerji. Tako na MOL kot partnerji menijo, da morajo imeti nadarjeni in učenci s posebnimi potrebami enake možnosti za doseganje kakovostne splošne izobrazbe, v koalicijski pogodbi so posebej omenjeni še Romi. Toda ravnatelji pri tem opozarjajo na previdnost, saj dodatna pozornost takim učencem pogosto vodi v stigmatizacijo. Tako na lokalni kot na državni ravni bodo tudi sofinancirali učna gradiva za tiste, ki prihajajo iz socialno ogroženih družin. Koalicijski partnerji so še zapisali, da bodo v ta namen odpravili članarino v knjižnicah in zagotovili nakup knjig brez davka na dodano vrednost. Poleg tega oboji podpirajo ustanavljanje zasebnih vrtcev in šol (v Ljubljani je trenutno šest takih vrtcev, ki jih obiskuje 195 otrok, in dve šoli) ter večje vključevanje otrok v športne aktivnosti. Na MOL bodo otrokom omogočili vsaj dve uri na teden brezplačnih športnih dejavnosti, čeprav nekateri šolniki, denimo Merc, menijo, da je to premalo. Sofinancirali bodo tudi plavalne šole in šolska tekmovanja, eden izmed ciljev, ki je opredeljen v koalicijski pogodbi, pa je, da se 85 odstotkov otrok vključi v interesne športne programe, medtem, ko bodo na MOL težili k 90-odstotni vključenosti.