V anketi, ki jo je SV izvedla med pogodbenimi pripadniki, je tretjina izrazila pripravljenost za sodelovanje v operacijah kriznega odzivanja, so zapisali na Morsu.

S pogodbenimi pripadniki, ki bodo napoteni v operacijo, bo pred odhodom opravljeno trimesečno usposabljanje, v drugi polovici julija pa bo preverjana usposobljenost celotnega kontingenta. Z njimi bodo formirane enote do nivoja oddelka, s težiščem na dopolnitvi dolžnosti v motorizirani četi in posameznimi dolžnostmi v nacionalnem podpornem elementu.

V času usposabljanja pred odhodom v operacijo bodo pogodbeni pripadniki prejemali plačilo za usposabljanje v znesku cca. 270 evrov mesečno, delodajalcem pogodbenih pripadnikov pa bo ministrstvo izplačevalo refundacijo plače.

V času opravljanja vojaške službe za pogodbene pripadnike veljajo pravice in obveznosti v enakem obsegu kot za pripadnike stalne sestave. V tem času na podlagi vpoklica pogodbeni pripadnik začasno preneha opravljati delo, pogodba o zaposlitvi pa ne preneha veljati in je delodajalec ne sme odpovedati, so še pojasnili na Morsu.

Prvi pogodbeni pripadniki in pripadnice rezervne sestave SV so se začeli usposabljati v 132. gorskem bataljonu leta 2003, danes pa je v SV že 1734 pogodbenih pripadnic in pripadnikov, od tega 39 častnikov, 85 podčastnikov, 1603 vojaki, višji vojaški uslužbenec in šest nižjih vojaških uslužbencev, ki so razporejeni v 13 enotah SV.