Predlagane vladne ekipe Janša sicer večinoma še ni želel vnaprej ocenjevati, obljubil pa ji je "sto dni miru", v katerih največja opozicijska stranka ne bo vlagala interpelacij ali se posluževala drugih podobnih poslovniških možnosti. Nova vlada namreč potrebuje sto dni, da prevzame odgovornost, pravi Janša, ki novi vladni ekipi obljublja podporo, kadar bo šlo za ukrepe, ki bodo v interesu Slovenije. Janša sprejema tudi Pahorjevo ponudbo o partnerstvu in čim prej pričakuje konkreten predlog.

Sicer pa je dosedanji premier izrekel nekaj kritičnih besed o vsebini koalicijske pogodbe in politični sliki, ki po njegovem mnenju kaže na absolutno koncentracijo oblasti ene politične opcije. "Po zadnjih volitvah se je v Sloveniji spet vzpostavila koalicija na ideološki podlagi," je prepričan Janša, ki poudarja, da ima ista opcija v rokah tako zakonodajno kot izvršilno vejo oblasti, ista koalicija pa se je oblikovala tudi ob volitvah predsednika republike.

Sicer pa ima nova vladna koalicija po Janševem prepričanju oblast tudi nad slovensko prestolnico, državnim svetom, mediji, sindikati in organizacijami civilne družbe. "Vse to kaže na politično sliko, ki je nenavadno podobna tisti pred prvimi svobodnimi volitvami," je prepričan Janša, ki meni, da gre za izjemno veliko, absolutno koncentracijo oblasti ene politične opcije.

Ker bo z izvolitvijo vlade potrjen tudi pravosodni minister Aleš Zalar, bo koalicija oblikovala tudi sodno vejo oblasti, je prepričan Janša. Ker Pahor Zalarja ni umaknil s kandidatne liste, je po Janševem mnenju pustil "velik madež na celotnem predlogu".

Janša je kritičen tudi do vsebine koalicijske pogodbe nove vlade. Tako se mu denimo zdi zaskrbljujoče, da bo koalicija glede gospodarskega kriminala šele preverila, koliko neupravičeno pridobljenega bogastva je bilo dejansko pridobljenega s kaznivimi dejanji. Janša ima težave z zavezo, da naj plače za en odstotek zaostajajo za produktivnostjo, saj je ta cilj že dosežen, pogreša pa denimo usmeritev o zmanjšanju zaposlenih v državni upravi.

Dosedanji premier je še poudaril, da je prejšnja vlada opoziciji omogočila članstvo v nadzornih svetih ter nikoli ni spreminjala odločitev, ki so bile potrjene na referendumu, zato oboje pričakuje tudi od nove vlade.