Karierni diplomat Žbogar, ki je bil zadnja štiri leta veleposlanik v ZDA, je v predstavitvi izpostavil, da vidi slovensko zunanjo politiko kot področje sodelovanja med DZ, vlado in predsednikom republike, pa tudi koalicije in opozicije. Med prednostnimi nalogami je izpostavil nadaljevanje odličnih odnosov s sosednjimi državami, rešitev vprašanj s Hrvaško, oblikovanje vloge povezovalke držav Zahodnega Balkana ter aktivno udeležbo Slovenije pri oblikovanju politike EU. Izpostavil pa je tudi pomen odnosov z ZDA, Rusijo ter Kitajsko, Indijo in Brazilijo.

V skladu s spremembo zunanje politike je napovedal tudi spremembe na zunanjem ministrstvu, tako njegove notranje kot zunanje strukture. Med drugim je napovedal odprtost MZZ navzven ter imenovanje posebnih odposlancev (npr. za Zahodni Balkan, predsedovanje Svetu Evrope) in letečih veleposlanikov, kot tudi večjo transparentnost kadrovanja.

Erjavec je prvi kandidat, ki ga ni podrl kateri izmed koalicijskih kolegov

Odbor DZ za okolje in prostor je z desetimi glasovi za in šestimi proti podprl predstavitev Karla Erjavca s področja dela ministra za okolje in prostor kot ustrezno. Kot enega glavnih izzivov svojega dela je Erjavec izpostavil uveljavljanje zastavljenih direktiv EU ter iskanje ravnotežja med varstvom okolja in gospodarskim razvojem.

Erjavec je prepričan, da bo treba zakonodajo na področju prostorskega načrtovanja dopolniti, vendar ne preuranjeno. Stanovanjska politika mora povečati dostopnost neprofitnih stanovanj, dostopnost mladim družinam ter socialno ogroženim, davčna politika pa po njegovem mnenju ne stimulira podajanja stanovanj v najem.

Eden glavnih izzivov na področju okolja so podnebne spremembe ter varovanje okolja, je ocenil Erjavec. "Naš cilj mora biti manjša raba energije, več obnovljivih virov energije, povečanje uporabe lesa v gradbeništvu in kot lesne biomase," dodaja.

Kot minister za okolje namerava Erjavec vzpostaviti ekološki dialog med ministrstvom in civilnimi iniciativami ter nevladnimi organizacijami na področju varstva okolja. Izpostavil pa je tudi promocijo zdravega in čistega okolja.

"Kot minister bom podpiral gradnjo, ki bo zgoščena in ki se bo nadgrajevala, še naprej bom varoval najboljšo kmetijsko zemljo in se zavzemal za upoštevanje najboljših okoljskih standardov pri rabi prostora," je poudaril Erjavec. Okoljsko ministrstvo pa je ocenil kot izjemno pomembno v razvojnem smislu.

Miklavčiča podprlo osem članov odbora

Slovenski zdravstveni sistem v okviru danih materialnih zmožnosti deluje dobro. A nesorazmerja med potrebami ljudi in zmožnostmi sistema so vedno večje, je v uvodu svoje predstavitve pred matičnim odborom ocenil kandidat za ministra za zdravje Borut Miklavčič. Člani odbora so z osmimi glasovi za in štirimi proti kandidata podprli.

Dopolnjevanje zdravstvene zakonodaje, da bo "v skladu s časom", ohranitev in dograditev solidarnosti v prispevanju v zdravstveno blagajno, obvladovanje stroškov in cen zdravil ter absentizma, pa tudi sodelovanje z davčno upravo za izterjavo neplačanih zdravstvenih prispevkov so le nekatere od usmeritev, ki jih je v svojem nastopu izpostavil kandidat za zdravstvenega ministra.

Golobič: Vlaganj v znanost s strani države mora biti več

Odbor DZ za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj je po zaslišanju z desetimi glasovi za in šestimi proti podprl kandidata za ministra Gregorja Golobiča. Ta je v svoji predstavitvi poudaril, da je politik in ne ekspert in da zato ne nastopa kot "posestnik nekih izgotovljenih rešitev". "Imam več vprašanj kot odgovorov," je še dejal kandidat.

Po njegovem mnenju je namreč za približevanje dejanskim odgovorom "nujna predpostavka, da se zavedaš omejitev lastne vednosti".

Golobič je tako pojasnil, da "minister kot politična figura ne skrbi neposredno - pa tudi posredno v zelo skrajni obliki - za pedagoške ali znanstvene vidike" dela strokovnjakov, pač pa skrbi za uveljavljanje javnega interesa na teh področjih. Golobič želi tako biti sogovornik vseh zainteresiranih javnosti.

Ministrski kandidat je ponovil zavezo iz koalicijskega sporazuma, da se poveča državni delež vlaganj v znanost, raziskave in razvoj "za najmanj 0,1 do 0,3 odstotne točke bruto domačega proizvoda letno glede na odhodke v letu 2008". Srednjeročni cilj, ki si ga zastavlja vlada, pa je v proračunskem letu 2012 doseči en odstotek BDP javnih in tri odstotke skupnih (javnih in zasebnih) sredstev za namene znanosti in tehnološkega razvoja.

Med svoje prioritete je kandidat za ministra sicer izpostavil zagotavljanje avtonomnega delovanja javnih agencij, uveljavitev neodvisne agencije za kakovost v visokem šolstvu ter opredelitev prioritetnih raziskovalnih področij kot tudi promocijo znanosti.
Odbor za kmetijstvo podprl ministrskega kandidata Pogačnika

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je danes z osmimi glasovi za in dvema proti podprl predstavitev kandidata za kmetijskega ministra Milana Pogačnika kot ustrezno. Slednji je v svoji predstavitvi med drugim poudaril pomen povezanosti kmetijstva na vseh področjih oziroma dialoga s kmetijskimi organizacijami in stroko.

Dolgoletni dekan ljubljanske veterinarske fakultete, ki je funkcijo kmetijskega ministra že opravljal od aprila do decembra 2004 v vladi Antona Ropa, je med cilji izpostavil stabilno pridelavo čim cenejše in varne hrane, ohranitev poseljenosti in obdelanosti podeželja, zavarovanje kmetijskih zemljišč pred onesnaženjem in nesmotrno rabo, povečanje konkurenčnosti in dohodkovne ravni kmetijstva, uvajanje načel varstva okolja ter pospeševanje kmetijstva z vidika celotnega gospodarstva in koristi potrošnikov.

Pri tem se je podrobneje dotaknil sklopov vprašanj, povezanih s skupno kmetijsko politiko EU, samooskrbo, gensko spremenjenimi organizmi, generično promocijo kmetijskih oziroma živilskih proizvodov, demografsko sliko podeželja, dopolnilnimi dejavnostmi na kmetijah in delovanjem javnih institucij na področju kmetijstva.

Danes zaslišani še Golobič, Erjavec, Miklavčič in Žbogar

Odboru za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj se je ob 9. uri predstavil kandidat za ministra za visoko šolstvo Gregor Golobič.  Ob 12. uri je v odboru DZ za okolje in prostor sledila predstavitev kandidata za ministra za okolje Karla Viktorja Erjavca, v odboru za zdravstvo pa kandidata za ministra za zdravje Boruta Miklavčiča. Ob 15. uri  pa je odboru za zunanjo politiko predstavil še Pahorjev kandidat za ministra za zunanje zadeve Samuel Žbogar.