"Pričakovali bi, da bi se predstavniki novinarjev, ki so se izpostavili v predvolilnem času, tudi tokrat ažurno in odločno odzvali," so poudarili v nadaljevanju.

Lastniki Dela po mnenju SDS tako na vsakomur jasen način dokazujejo, da so njihove grožnje s prodajo deleža v Mercatorju tujcem predvsem pritisk na nosilce oblasti, nikakor pa ne posledica potrebe po finančnih sredstvih. Po njihovo se je tudi dokončno pokazalo, da je "nacionalni interes, v imenu katerega so se borili za prevzemanje deležev v slovenskih podjetjih, predvsem interes njih samih, interes po brezmejnem bogatenju in neformalnem vplivu na celotno družbo".

V SDS opozarjajo, da ti "isti ljudje neposredno kršijo zakon o medijih", saj bi za več kot 20-odstotni delež morali dobiti predhodno soglasje ministrstva za kulturo. "In isti ljudje v istem času, na povsem absurden način, preko svojih medijev očitajo, da jih državne institucije, ki skrbijo za konkurenco, terorizirajo, ko vztrajajo pri spoštovanju minimalnih zakonskih zahtev," so zapisali.

Ministrstvo za kulturo je sicer po informacijah SDS "nemudoma ukrepalo in sprožilo vse postopke, ki jih predvideva zakon ter z ravnanjem lastnikov Dela seznanilo tudi ostale pristojne institucije", med katerimi SDS omenja agencijo za trg vrednostnih papirjev, Urad RS za varstvo konkurence, upravo kriminalistične policije, komisijo za preprečevanje korupcije in vrhovno državno tožilstvo.

"Pričakujemo, da bo prihodnja vlada prioritetno in odločno obravnavala tudi tovrstne prestopke, v skladu s predvolilnimi zavezami koalicijskih strank, pa čeprav gre za dejanja njihovih donedavnih članov, ki so jih preko svojih medijev podprli v predvolilni kampanji," so zaključili v svojem sporočilu.