Zapletov ni pričakovati, saj so predsedniki vseh štirih strank že poudarili, da so tako z vsebino pogodbe kot z izbiro bodočih ministrov zadovoljni. Na "poluradni seznam kandidatov za vlado" pa so se včeraj na svoji spletni strani odzvali v največji opozicijski stranki SDS, ki ocenjuje, da Pahor v vladi ne bo imel realne moči, temveč bo imela večinski vpliv Zares "skupaj z radikalci iz SD".

***Debata na temo izbire ministrov poteka tukaj***

O medijih, ideologiji, vzgoji in gospodarstvu bo preko ministrov Majde Širca in Mateja Lahovnika odločal predsednik Zares Gregor Golobič, so prepričani v SDS. Pri posebej pomembnih zadevah, kot je na primer lastninjenje, bo ideološko zaledje preko Milana Kučana zagotovilo še sodelovanje Mitje Gasparija, v to igro pa se bo odlično vklopil najverjetnejši novi generalni sekretar vlade Milan M. Cvikl. Pahorju bodo ostale tiskovne konference, Slovenci po svetu, poslanska vprašanja v državnem zboru ter zunanja politika, so prepričani v SDS. Edina realna moč Boruta Pahorja v vladi bo finančni minister Franci Križanič, ki pa bo zaradi finančne krize zelo zaposlen s proračunom, hkrati pa pod stalnim pritiskom Gasparija.

Kot tudi napovedujejo v SDS, bosta stranki Zares idejno uspešno sekundirala Katarina Kresal in Aleš Zalar na čelu notranjega in pravosodnega ministrstva, s tem pa se obeta hiter konec boja proti organiziranemu gospodarskemu kriminalu. Pri tem poudarjajo: "Tajkuni odpirajo šampanjec." So pa v SDS "prijetno presenečeni" nad izbiro ministra brez listnice za Slovence v zamejstvu in po svetu, čeprav bi bilo za državo bolje, če bi Boštjan Žekš prevzel znanost in visoko šolstvo. Tako pa bo ta resor vodil Gregor Golobič, ki je "znan po tem, da je kar 19 let potreboval za pridobitev univerzitetnega naziva".

SDS pa ni kritična le do ministrske ekipe, ampak tudi do vsebine koalicijske pogodbe, v kateri je "več pozornosti namenjene izbrisanim kot gospodarski krizi". Bolj zadržani pri komentarju na Pahorjevo izbiro so bili včeraj v SLS, kjer ocenjujejo, da gre pri nekaterih imenih nedvomno za strokovne ljudi, pri drugih pa je ta vtis manjši. Poudarjajo pa, da visoka strokovnost kandidata sama po sebi še zdaleč ne pomeni, da bo posameznik uspešno in učinkovito vodil ministrstvo, temveč se ministri izkažejo šele s svojim delom.