Poslanci DeSUS nad Erjavčevimi zahtevami očitno niso najbolj navdušeni in ga želijo prepričati, naj pristane na ponudbo za vodenje ministrstva za delo. Čeprav so Erjavca najprej zaman vabili na sejo poslanske skupine, pa sta se popoldne na skupnem sestanku s poslanci DeSUS sešla tako Erjavec kot tudi najverjetnejši mandatar Pahor. Dogovorili naj bi se, da bodo pogajanja nadaljevali, o konkretni vsebini pogovorov pa za zdaj molčijo.

Če bom izvoljen za mandatarja, pred očmi ne bom imel osebnih ali strankarskih interesov, temveč interese in potrebe države, ki jo bom vodil v okviru svojih pristojnosti, je po srečanju s predsednikom republike Türkom včeraj dejal Pahor. Kot je opozoril, kandidaturo sprejema v času gospodarske negotovosti, ki ni plod zgrešenih odločitev sedanje vlade, temveč so jo povzročile zunanje okoliščine. "To mi zbuja veliko upanje, da potrebni ukrepi vlade za uspešno soočenje s temi izzivi ne bodo pospremljeni s političnimi razprtijami, kdo je za kaj kriv, temveč z velikansko možnostjo, da skupaj poiščemo najboljše odgovore na izzive prihodnosti," je dejal.

Glede na pričakovane okoliščine bo Pahor pozornost osredotočil na ustvarjanje pogojev, ki bodo omogočili, da bo slovensko gospodarstvo v dobri kondiciji. Njegova vlada bo vodila aktivno razvojno politiko, prizadevala pa si bo tudi, da se okrepi zaupanje javnosti v neodvisne ustanove pravne države. "Pogumno in odločno, toda po pameti in preudarno sem se odločil v okviru svojih pristojnosti popeljati Slovenijo skozi ta zahteven čas. Mislim, da bomo iz njega izšli kot zmagovalci. Temu bom podredil vse svoje delo," napoveduje Pahor.

Zaradi najnovejše zaostritve predsednika DeSUS Karla Erjavca, ki vztraja pri vodenju enega od državotvornih resorjev (notranje ministrstvo), pa so pod vprašaj postavljeni načrti, da bi bodoče koalicijske stranke še pred glasovanjem o mandatarju podpisale koalicijsko pogodbo. A naj bi, če do petka razdelitev ministrskih resorjev še ne bo dokončno dogovorjena, po naših informacijah kljub temu parafirali vsebinski del pogodbe. Pahor Erjavčevih zadnjih zaostrovanj včeraj ni želel komentirati, saj, kot je dejal, ne želi zapraviti možnosti, da bi sestavil močno in kompetentno vlado.

Čeprav Erjavec vztraja pri enem od državotvornih resorjev, pa je poslanska skupina DeSUS enotna, da je njihova prioriteta vodenje ministrstev za delo, za zdravje in za okolje. Izvršni odbor DeSUS je sicer sprejel sklep, da želi stranka enega od državotvornih resorjev, vendar pa to ni absolutni pogoj, je opozoril Franc Žnidaršič. Zato želijo predsednika stranke prepričati, naj se odloči za vodenje ministrstva za delo, a ga, kot je dejal Vili Rezman, v to ne morejo prisiliti. Če bi Erjavec predlagal, naj DeSUS ne vstopi v vlado, bi o tem odločal svet stranke, kot je slišati, pa obstaja teoretična možnost, da bi DeSUS v vladi Boruta Pahorja sodeloval, tudi če Erjavec ne bi zasedel nobenega ministrskega stolčka. A kot poudarja Žnidaršič, bi v DeSUS, če bi Erjavec pristal na ministrstvo za delo, dobili dvoje: predsednik stranke bi bil v vladi (kar je tudi želja bodočega mandatarja), s tem pa bi dobili ministrstvo, ki je pisano na kožo programu stranke.