Po podatkih mehiškega časopisa Universal obstaja sum, da so se karteli infiltrirali tudi v pisarno Interpola in na ameriško veleposlaništvo v Mehiki. Visoki predstavniki tožilstva so od kartelov prejemali od 150.000 do 450.000 dolarjev na mesec.

Mehiško državno tožilstvo je ugotovilo, da se je kartel iz kraja Sinaloa, ki ga vodijo bratje Beltran Leyva, infiltriral v posebne skupine tožilcev za boj proti organiziranemu kriminalu (SIEDO) ter podkupil dva visoka uslužbenca, zadolžena za zatiranje pridelave, tihotapstva in razpečevanja drog. Generalni tožilec Eduardo Medina Mora je pojasnil, da so to odkrili s pomočjo ameriških varnostnih služb, zlasti v sodelovanju z njihovo agencijo za boj proti drogam (DEA). Vodja SIEDO Marisela Morales Ibanes je povedala, da je osumljen tehnični koordinator te skupine tožilcev Miguel Colorado Gonzales, ki naj bi s kartelom sodeloval od leta 1997. Drugi osumljenec je kapetan Fernando Rivera Hernandez, namestnik direktorja obveščevalnega oddelka pri tehničnem koordinatorju. Po njenih informacijah je vsak od njiju prejemal od kartela 450.000 dolarjev na mesec v zameno za izdajo tajnih podatkov, ki sta jih zbrala SIEDO in verjetno DEA. Med drugimi obtoženci sta tudi dva vojaška oficirja v posebnih enotah za boj proti drogam (Gafes), ki sta privolila v sodelovanje s tožilstvom.

Zloženke za predsednika

Moralesova je poročala, da je obtoženih že pet od petintridesetih oseb, osumljenih sodelovanja s podzemljem. Gre za 25 njihovih policistov in deset zaposlenih v logistiki na tem posebnem oddelku generalnega tožilstva. Po njenih izjavah naj bi sporočali predvsem podatke o logistiki protikartelskih policijskih in vojaških operacij ter podatke o delovanju DEA in FBI. Na tak način so zlahka tihotapili drogo v ZDA naravnost z mednarodnega letališča v Ciudad de Mexicu, ne da bi jih pri tem zalotili policisti ali cariniki. Vodje kartelov in plačanih morilcev so imeli tudi zaščito pri zvezni policiji.

Direktor obveščevalnega oddelka DEA Anthony Placido pa je v Washingtonu izjavil, da še ne more potrditi, ali so se kriminalci res infiltrirali na ameriško veleposlaništvo v Mehiki. "To nas skrbi in s tem se ukvarjamo, a zato še ne bomo spodili ali zamenjali nikogar iz DEA, ki je zaposlen na tem veleposlaništvu," je povedal Placido.

Mehiški predsednik Felipe Calderon je ob nastopu svojega mandata začel vojno proti organiziranemu kriminalu. Na ulice je poslal 36.000 vojakov in doslej mu je uspelo aretirati 239 vodij kartelov in skupin plačanih morilcev. Časopisni viri poročajo, da je bilo ob tem samo letos več kot 4000 mrtvih. Gre za žrtve v spopadih z mehiškimi varnostnimi silam pa tudi za okrutne zločine kot posledico obračunov med tolpami, ki se bojujejo za nadzor nad ozemlji. Trenutno so mehiški narkokarteli razdeljeni v dve veliki skupini, ki se spopadata za trg z drogo. V zadnjih tednih pa so se v sedmih zveznih državah začele pojavljati zloženke, v katerih vodje kartelov pozivajo predsednika, naj se bojuje proti njim "na nevtralen" način. Pritožujejo se nad zveznim sekretarjem za javno varnost Genarom Garcio Luno, češ da se je z narkokartelom iz Sinaloe pogodil za zaščito njihovega ozemlja, kjer naj bi bilo zato manj represije.