"Demokracijo smo na zadnjo pot pospremili zato, ker se ni zgodilo, kar smo pričakovali in zahtevali - torej umestitev izbrisanih kandidatov nazaj na volilne liste," je v izjavi za medije dejala "izbrisana kandidatka" na Fakulteti za družbene vede (FDV) Jelena Štrbac.

Kot je pojasnila, je volilna komisija Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU) 45 kandidatom NŠM za člane upravnih odborov študentskih organizacij visokošolskih zavodov naknadno razveljavila volilne kandidature in jim tako onemogočila nastop na volitvah.

Volilna komisija ŠOU je kandidature, ki jih je sicer že označila za popolne in pravočasne, zavrnila, ker "so bile poslane po priporočeni in ne navadni pošti", je pojasnila študentka. Akti ŠOU po njenih besedah namreč velevajo, da se kandidature bodisi pošljejo po pošti, bodisi oddajo osebno v času uradnih ur volilne komisije.

Po prepričanju Štrbačeve si tako Samostojna študentska skupina (SAS) "poskuša zagotoviti zmago na omenjenih šestih fakultetah, kot tudi vpeljati enostrankarski sistem na ŠOU v Ljubljani". Kot je še dejala, je vodstvo SAS vse svoje kandidate pozvalo, naj zoper nasprotnike vložijo pritožbo na kandidaturo, da bodo te naknadno razveljavljene, kar bo njim prineslo zmago.

Predstavnik NŠM Željko Milovanovič meni, da je "to, da so bile kandidature zavrnjene zato, ker so bile poslane po priporočeni in ne navadni pošti, naravnost žaljivo in neumno". SAS si po njegovih besedah "poskuša ukrasti letošnje volitve in si z goljufijo zagotoviti že tretji zaporedni mandat".

Kot je Milovanovič še dejal v izjavi za medije, "so simbolično prikazali pogreb demokracije, ampak ni še vse izgubljeno". Študente je pozval, naj glasujejo proti edini listi, ki je na fakultetah.

Na vprašanje, ali se mu način pogreba s krsto ne zdi etično sporen, pa je Milovanovič odgovoril, da mogoče deloma, a "ne toliko, v primerjavi s tem, da je nekdo tako arogantno poteptal demokracijo".

Pogrebna procesija se je vila od ŠOU do sedeža Univerze v Ljubljani, kjer so študentje demokracijo ob prižiganju sveč "pospremili na pogreb po posameznih fakultetah".

V SAS medtem "zgroženi opazujejo teatralne predstave NŠM, ki z zborovanji več kot očitno odvrača pozornost študentk in študentov od pravih težav, ki se dogajajo na samih fakultetah". Po njihovem so pritiski tovrstnih javnih zbiranj nedopustna oblika izvrševanja pritiskov na volilno komisijo ŠOU v Ljubljani.

"Še posebej žalostno je dejstvo, da je bil sklep, da morajo biti kandidature oddane izključno po navadni pošti, sprejet prav na pobudo poslanca Damjana Vinka iz NŠM," je v sporočilu za javnost zapisal vodja poslanske skupine SAS Matej Poklukar.

Kot je pojasnil, se SAS strinja, da je za demokratične volitve nujno, da imajo volivci izbiro med različnimi izbirami. "Zato pozivamo vse volilne upravičence na šestih fakultetah, na katerih so že potrjene kandidature bile po pritožbah zavrnjene, da v primeru, da bi želeli izbrati kandidate skupine NŠM, katerih kandidatur ni volitvah, na volitvah izberejo proti, če pa bi želeli voliti kandidate SAS, obkrožijo za," je še navedel Poklukar.