Predsednik Študentskega sveta Univerze v Ljubljani Nejc Brezovar nam je povedal, da je študentski svet osnutek pravilnika že potrdil, če bo vsebinsko spremenjen, pa ga bodo morali ponovno obravnavati in se do njega opredeliti.

Kot smo neuradno izvedeli, naj bi ena od prejšnjih različic osnutka novega pravilnika med drugim vsebovala tako imenovani institut suspenza, ki pa ga v zadnji verziji osnutka ni več. Študentu, ki je v disciplinskem postopku, bi se v primeru suspenza za določen čas prepovedalo opravljanje izpitnih in študijskih obveznosti. Suspenz naj bi bil še posebno smiseln za tiste študente, ki so tik pred koncem študija, saj je zoper take študente praktično nemogoče pravočasno izpeljati disciplinski postopek. Zoper študenta pravne fakultete, ki je bil pred časom osumljen finančnih malverzacij z denarjem fakultete, tako denimo ni bilo mogoče izpeljati disciplinskega postopka, saj je bil tik pred diplomo.

Študent, ki bi bil v suspenzu, bi imel ravno zaradi suspenza interes, da se udeleži disciplinskega postopka in se tako ne trudi, da pride do zastaranja. Suspenz pa bi moral imeti tudi varovalo, po katerem bi morala fakulteta študentu, za katerega bi se izkazalo, da ni odgovoren, omogočiti, da opravi študijske obveznosti. Fakulteta bi mu tako v primeru, da bi zamudil izpitni rok, morala omogočiti poseben izpitni rok.

Disciplinski postopki prej redkost kot pravilo

Disciplinski postopki zoper študente na ljubljanski univerzi sicer niso pogosta praksa, sproženi so namreč le iz zelo tehtnih razlogov. V ozadju priprave novega pravilnika naj ne bi bil namen študentom otežiti študijskega življenja, čeprav predlog novega pravilnika kot najhujši ukrep predvideva tudi trajno izključitev iz UL, česar v zdaj veljavnem pravilniku ni bilo.

Po zdajšnjem pravilniku je kot skrajni ukrep predvidena zgolj začasna izključitev z univerze od enega do največ pet let, izreka pa se v primeru zelo hudih kršitev. Primerov izreka tega ukrepa je bilo zato doslej izjemno malo. Neki študent je bil tako denimo iz ljubljanske univerze izključen, ker je fizično napadel profesorja. Študent se je po izključitvi vpisal na mariborsko univerzo, kjer pa imajo z njim zaradi fizičnih napadov spet težave. Brezovar nam je povedal, da študentski svet ukrepu trajne izključitve ne nasprotuje.

Glede na dosedanjo prakso je pričakovati, da bo tudi trajna izključitev izjemno redek ukrep, ki ga bo po mnenju pravnega strokovnjaka, ki je hotel ostati anonimen, treba interpretirati v luči ustave. Študenta je tako ob upoštevanju ustave mogoče izključiti le takrat, ko ima možnost isti študij zaključiti na drugi fakulteti.

Sporna sestava disciplinskih komisij

Poznavalec disciplinskih postopkov zoper študente, ki ni hotel biti imenovan, meni, da predlog novega pravilnika med drugim ne ureja ustrezno sestavo disciplinskih komisij prve stopnje. Študentje bi bili namreč, tako kot velja tudi v zdaj veljavnem pravilniku, v disciplinskih komisijah prve stopnje še vedno zastopani z večino.

Disciplinske komisije bi tako tudi po novem sestavljali en predstavnik pedagoških delavcev in dva predstavnika študentov. To naj bi bilo neustrezno zaradi tega, ker je za izvrševanje disciplinske odgovornosti odgovorna - tudi materialno - univerza. Po besedah našega sogovornika je nenavadno, da imajo odločilno besedo tisti, ki te odgovornosti ne nosijo. Nejc Brezovar nam je včeraj v zvezi s tem povedal, da Študentski svet vztraja pri dosedanji ureditvi, kakršno koli spremembo pravilnika glede tega pa bo Študentski svet posebej obravnaval.