Razloge za neuspeh bodo analizirali

Ob objavi rezultatov vzporednih volitev na TVS in Pop TV, ki so pokazali na zmago SD, mnogi niso skrivali razočaranja, na nekaterih obrazih pa smo zasledili tudi sledove nejevere. V pričakovanju prvega komentarja Janeza Janše, ki ga je obkrožila gruča novinarjev, so se mnogi zbrali ob velikem televizijskem ekranu, a so namesto prve ocene zaradi odpovedi tehnike dobili le nemo sliko. Razloge za poraz bodo v SDS, kot so napovedali, v prihodnjih dneh temeljito analizirali, v prvih odzivih pa so naši sogovorniki sinoči naštevali zlasti mobilizacijo levice, pa afero Patria in medije. Če bi bile volitve pred desetimi dnevi, bi bil rezultat verjetno drugačen, je prepričan Milan Zver: »Treba je vedeti, da imajo konkurenti večjo politično moč in vpliv, zlasti prek medijev.« Po njegovem je odločalo več stvari: levica se je konsolidirala, v volilni kampanji so se na različne načine zelo angažirali tako imenovani »old boys network« (omrežje starih prijateljev, op. p.). »Obraz vodstev levosredinskih strank je ostal čist, čeprav se je v ozadju vodila umazana kampanja,« meni Zver.
V štabu SD so bile izjave popolnoma drugačne. Miran Potrč, Milan M. Cvikl in drugi so prepričani, da so ljudje glasovali za SD in napovedane spremembe, ne pa zgolj proti SDS in sedanji vladi. Prav tako so prepričani, da jim afera Patria ni pomagala, saj jim je po javnomnenjskih anketah podpora narasla šele na koncu predvolilne kampanje, ko se je začelo bolj kot o aferah govoriti o programih. Z napovedmi o morebitni koaliciji in razdelitvi ministrskih sedežev so bili previdni, v vseh izjavah je bilo zaslediti stavek: »Če bomo dobili mandat za sestavo vlade...« In tudi obraz Boruta Pahorja je bolj kot veselje ob prvih izidih vzporednih volitev kazal nekakšno zaskrbljenost. »Nisem zaskrbljen, a tisti, ki me poznajo, natančno vedo, o čem zdaj razmišljam. Ljudje okoli mene se lahko veselijo te zmage in tudi jaz se, a vem, da nas čaka jutri nov dan in da smo dobili odgovornost za to, da bomo izpolnjevali pričakovanja, ne da se bomo veselili,« je dejal Pahor.

Njegovi privrženci so se skupaj s fotografi in novinarji zbrali kar pod šotorom pred sedežem stranke, v hišo, kjer ima stranka sedež, novinarji niso smeli. Tja se je po prvih izjavah umaknil le Borut Pahor, a se je kasneje le pridružil zbrani množici, ki pa se je glasno veselila izidov. Predvsem mladi socialni demokrati so se objemali in celo jokali ob dobrih izidih, ko se je rezultat nekoliko spremenil in SD ni več vodila za štiri odstotke, kot po vzporednih volitvah, pa je bilo med zbranimi čutiti tudi nekaj nervoze.

Tudi čestitke drugih strank

V Pahorjev štab je prišel tudi nekdanji minister v LDS-ovi vladi Dušan Keber, ki je dejal, da celoten levi trojček deli njegove vrednote, zato je prišel izreči čestitke, zanikal pa je, da bi razmišljal o prestopu v SD ali da se mu obeta ministrski stolček. »Kar se mene tiče, ne. Veselilo me bo, če me bodo želeli vprašati za mnenje, saj je moje zdajšnje delo to, da svetujem različnim vladam,« pravi Keber, a ne zanika možnosti, da bi se v prihodnjih dneh pokazalo, da ga zmagovita ekipa potrebuje med ministri.
Med podporniki Pahorja je bil tudi Mitja Gaspari, ki so ga v predvolilni kampanji omenjali kot bodočega podpredsednika vlade, a sinoči ne Pahor ne on nista želela jasno povedati, kakšna bo Gasparijeva vloga v morebitni levi vladi. »Jaz ga že vidim, a bo zato potrebnih še nekaj dni, da bi lahko v javnosti dajali izjave o tem, v kakšni vlogi,« je bil z besedami skop Pahor.

Če je levica poudarjala pomembno Pahorjevo vlogo pri zmagi, pa se je v SDS pojavilo vprašanje, kaj poraz pomeni za prihodnost stranke in ali se lahko ponovi zgodba LDS izpred štirih let, ko se je po porazu na volitvah in izgubi oblasti stranka razdelila. Zver tega ne verjame, saj je bila LDS združenje interesov establishmenta, SDS pa povezujejo vrednote. SDS je opozicijske vloge navajena in v stranki niso obupani, če niso na oblasti, nam je dejal Miha Brejc, ki ga zadnjih 14 dni kampanje spominja na leto 2000: »Vsi mediji so se združili v eno. Važno je bilo zvrniti Janšo.« Ali so zaradi izgube oblasti potrebne spremembe v stranki – v primeru poraza na volitvah predsedniki strank običajno ponudijo odstop? Naši sogovorniki menijo, da to ni potrebno, da je predsednik SDS odlično opravil svojo vlogo.