Janša je dejal, da so v sedanji koaliciji lahko sodelovali vsi, ki so želeli. "Vanjo smo vabili vse, tudi SD," je pojasnil. Ob tem je poudaril, da je ta vladna koalicija edina vladna koalicija v zgodovini samostojne Slovenije, ki je zdržala od začetka do konca mandata. "Če bi držali očitki, da se SDS obnaša poveljniško in izključevalno, potem bi tudi ta koalicija razpadla kot vse prejšnje," je poudaril in dodal, da je SDS v tem mandatu dokazala, da je možno sodelovanje preko ideoloških ločnic.

Pahor je povedal, da upa, da se v nedeljo ne bo odločalo proti obstoječi oblasti, ampak da bi se odločalo za SD in njihov program. Dodal je, da vse stavijo na to, "da uspemo ali ne uspemo pretrgati vzorec vladanja, ki ni vzorec le te vlade, ampak vzorec cele tranzicije. Gre za vzorec vladanja, kjer je politična lojalnost bolj pomembna za poklicno in socialno promocijo kot sposobnost".

Janša je odgovoril, da je sedanja vlada v tem mandatu naredila nekatere pomembne premike naprej pri reševanju problema, o katerem je govoril Pahor. Premier je pojasnil, da so ponudili opoziciji sodelovanje v partnerstvu za razvoj in uvedli nezdružljivost političnih in gospodarskih funkcij v statutu SDS, "kar ni naredila še nobena druga stranka". Obenem je vprašal Pahorja, katere so tiste konkretne zadeve, ki jih je potrebno rešiti.

"Omenil bom eno, pa bo dovolj," je odvrnil Pahor in dejal, da je leta 2005 premier in predsednik SDS poslal predsednikom parlamentarnih strank predlog, tudi opozicijskim, da predlagajo svoje kandidate za nadzorne svete državnih podjetij. Po besedah predsednika SD je njihova stranka ta predlog preučila in po posvetu sklenila, da ta predlog zavrnejo, ker "je to formalizacija partitokracije".

Janša je poudaril, da niso vabili opozicijo, da predlaga politične kadre, ampak da predlaga strokovnjake v nadzorne svete. "To je bila naša zahteva, ko smo bili v opoziciji in nismo bili uslišani," je pojasnil in dodal, da so nekateri člani SD, kot je Franci Križanič, člani nadzornih svetov.

Pahor je odvrnil, da Križaniča v nadzorni svet ni predlagal SD, ampak minister za gospodarstvo Andrej Vizjak.

Janša je zatrdil, da bo, dokler bodo politične stranke sestavljale vlade, obstajalo tudi politično kadrovanje. "Tisto, kar je pomembno, da se ne sprenevedamo," je dejal Janša in dodal, da se je marsikaj dogajalo v prejšnjih mandatih v državnih podjetij, a tega takratna opozicija in javnost nista vedeli. Poudaril je še, da sedanja vlada ni enostrankarsko politično kadrovala, saj so v nadzornih svetih strokovnjaki ne glede na strankarsko pripadnost.

Pahor je dejal, da se bodo po prevzemu izognili politični lojalnosti, tako da bodo ljudje cenjeni glede na svoje sposobnosti. Zatrdil je, da bodo zelo "omejili plen, ki pripada oblasti". Po njegovih besedah ne bodo zamenjali ljudi v nadzornih svetih.

Janša pa je pojasnil, da je bilo pred nekaj tedni objavljeno, da je glavni tajnik SD Uroš Jauševec dejal, da nosi s sabo USB ključek, "na katerem je 600 imen kadrov, ki jih boste postavili na položaje, ko zmagate na volitvah".

Pahor je odvrnil, da je še isti dan poklical Jauševca in mu dejal, naj uniči ta spisek.

Janša je poudaril, da ga zelo "moti, če nekaj govori, drugo pa dela". Dejal je, da se "sprenevedamo in obljubljamo nekaj, kar se ne bo dogajalo". Pojasnil je, da je v tem mandatu prišel Pahor k njemu in ga prosil, če lahko priskrbi službo za nekdanjega mariborskega župana Borisa Soviča, ki je član SD. "Primera ne bi navajal, če me ne bi motila ta demagogija," je zatrdil in pojasnil, da je Sovič sedaj ambasador v Izraelu na podlagi Pahorjevega posredovanja.

"To, kar pravite, je res," je dejal Pahor in dodal, da je menil, da je Sovič ugledna osebnost, ki lahko dobro zastopa Slovenijo. "Jaz ne trdim, da Sovič ni dober. Če bi mislili, da je to slab predlog, ga ne bi sprejeli. Govorim pa o tem, da se ne sprenevedamo, da ni bilo političnega kadrovanja in da ga ne bo," je odvrnil Janša.

Pahor je povedal, da ni dejal, da prejšnje vlade tega niso delale. "To je bil vzorec, ki se je po letu 1990 prijel v Sloveniji," je prepričan. Meni, da je to "otroška bolezen".

"Ali pred letom 1990 ni bilo političnega kadrovanja?" je Pahorja vprašal Janša in dodal, da se politično kadrovanje ni začelo leta 1990. "Nevarnost, da se moč zlorabi, da se spojijo gospodarske funkcije in politika, obstaja," je poudaril in pojasnil, da so zato v SDS spremenili statut in to predlagali vsem parlamentarnim strankam. "Zaenkrat nam ni nihče sledil," je sklenil.

Pahor pa je poudaril, da zaradi odločitve SDS "ne bomo sklicali kongresa, bomo pa v koalicijski pogodbi poskrbeli za to, da je jasno zapisana norma, da velja nezdružljivost".