Alenka Žavbi

V torek, 19. avgusta, je novinar, komentator, publicist in dolgoletni dopisnik RTV Slovenija iz Moskve, Miha Lampreht, prvič v rokah držal slovensko izdajo knjige, s katero je preživel zadnjo zimo. To je knjiga neustrašne ruske novinarke Ane Politkovske Zadnji zapisi, ki jo je nekdanji direktor Radia Slovenija prevedel iz ruščine in ki bo čez nekaj dni izšla pri založbi Sanje. Prva njena predstavitev se je zgodila v ljubljanskem parku Zvezda, kjer so pripravili festival Sanje. Lampreht je občinstvu na predstavitvi, med udeleženci sta bila tudi njegova hči Brina, sicer študentka Visoke šole za upravo v Kranju, in šef založbe in festivala Sanje Rok Zavrtanik, zaupal, da se mu je ob prebiranju knjige kolegice Ane Politkovske slovenska novinarska srenja, vključno z njim, zazdela silovito bedna. Nikjer ni opaziti poguma, odločnosti, energije in neusmiljene borbe za človekove pravice, s katero se je ruska novinarka (zanimivo, rojena je bila v New Yorku in je ob ruskem imela tudi ameriško državljanstvo) spopadala v svojem življenju in svojih novinarskih izdelkih, s katerimi si je verjetno podpisala tudi smrtno obsodbo. Če je 7. oktobra 2006 v Moskvi ne bi zahrbtno umorili, bi bila predzadnji dan avgusta Ana Politkovska stara petdeset let.

Džezistka iz Krasinca na Trnfestu

Slovenska popevka je bila predzadnji avgustovski teden vsaj dvakrat oživljena. Prvič, ko je na Trnfestu na dvorišču KUD France Prešeren v ljubljanskem Trnovem nastopila nadvse simpatična pevka Kristina Oberžan, ki doživlja uspehe tudi z na svoj način predelanimi uspešnicami iz zlatih časov Slovenske popevke, in drugič, ko so v ljubljanskem Mestnem muzeju s koncertom njegovih pesmi v izvedbi različnih izvajalcev praznovali 75. rojstni dan skladatelja, aranžerja in pianista Jureta Robežnika. Rdeča nit obeh dogodkov bi lahko bila pesem Življenje je vrtiljak (seveda je njen avtor Jure Robežnik) - po njej so poimenovali rojstnodnevno zabavo, z njeno izvedbo pa je Kristina Oberžan tudi dodobra razgrela občinstvo na Trnfestu.

Sicer pa Kristino Oberžan od lanske jeseni krasi tudi akademski naslov. Na Glasbeni akademiji v avstrijskem Gradcu je namreč magistrirala iz jazz petja, vseeno pa se skromno dekle še naprej raje kot mag. Kristina Oberžan podpisuje kot džezistka iz Krasinca. Krasinec, njen rojstni kraj, leži na poti med Metliko in Črnomljem, ob reki Kolpi, ki se v tem delu najhitreje in najbolj segreje. Zato v Krasinec večkrat zanese tudi nepozabnega humorista in ambasadorja Bele krajine po svetu Tonija Gašperiča, ki že dolgo pozna Kristino Oberžan, saj je bil njen ravnatelj v osnovni šoli v Metliki.