Kljub temu je Wiitakorpija še dober mesec dni po dvodnevnem zaslišanju, po katerem je ohranil status osumljenca v preiskavi, sprejel slovenski minister za obrambo Karl Erjavec, pri čemer naj bi mu zdaj že nekdanji direktor Patrie zatrdil, da "preiskava na Finskem ni povezana s poslom 8x8 v Sloveniji". Ob tem velja opozoriti, da je okrožno sodišče v Helsinkih le tri dni po Wiitakorpijevi izpustitvi prvič obravnavalo zahtevo kriminalistov za izdajo pripornih nalogov zoper Walterja Wolfa in Hansa Wolfganga Riedla, ki ju je nato 14. julija tudi odobrilo. Tako obstaja verjetnost, da je policistom ključne dokaze zoper Riedla in Wolfa bodisi razkril bodisi potrdil prav nekdanji direktor Patrie.

Finski minister Jan Vapaavuori je prejšnji teden preiskavo o korupciji pri nakupu oklepnikov patria označil kot "izjemno resno in nesrečno", saj deluje podjetje v mednarodnih političnih krogih, in poudaril, da je preiskava "v rokah najboljših finskih preiskovalcev".

Na ministrovo izjavo se je včeraj odzval poslanec Socialnih demokratov in nekdanji predsednik preiskovalne komisije za nakup oklepnikov 8x8 Milan M. Cvikl, ki je opozoril, da je Slovenija v tujini v zadevi Patria predmet posmeha, ter dejal, da se pri nas obnašamo, kot da se ni nič zgodilo.

Zaradi tega je včeraj ministra za obrambo Karla Erjavca in predsednika vlade Janeza Janšo pozval, naj ustavita vse postopke, povezane z nakupi, proizvodnjo in uvozom Patrijinih oklepnikov, dokler se kriminalistična preiskava na Finskem ne konča oziroma dokler ne bodo podane pravnomočne odločitve. Sicer je dobro, da je novi direktor Patrie Heikki Allonen na obisk k ministru Erjavcu prišel čim prej, "ni pa dobro, da minister in predsednik vlade o vsem tem molčita", meni Cvikl.

Kljub preiskavi na Finskem v Sloveniji sestavljanje oklepnikov še vedno poteka. Lahko se zgodi, da bosta Patria ali slovensko obrambno ministrstvo uveljavila protikorupcijsko klavzulo. "Kaj pa bomo potem z napol izdelanimi patriami?" se je spraševal Milan M. Cvikl in opozoril na škodo, ki jo bodo utrpela slovenska podjetja, predvsem Gorenje.

Kot drugi razlog za ustavitev postopkov je navedel neustrezno oborožitev, saj že kupljene mitraljeze za oklepnike uporabljajo predvsem ofenzivne vojske. Več denarja je treba nameniti predvsem za področje zdravstva in manj za orožje, zaradi česar bo treba revidirati pogodbe in "zvezi Nato dopovedati, da smo obrambna vojska", je še zatrdil Cvikl.