Slovaška z letošnjim 1. septembrom zaostruje pravila za pešce. Po novem bodo lahko tisti, ki med prečkanjem ceste uporabljajo mobilni telefon ali drugo elektronsko napravo in zaradi tega ne spremljajo prometa, kaznovani z globo do 100 evrov. Namen novih pravil je zmanjšati število nevarnih situacij in nesreč, ki nastanejo zaradi nepazljivosti pešcev pri prečkanju ceste. Pešec bo moral pred vstopom na prehod za pešce spremljati prometne razmere, upoštevati hitrost in oddaljenost prihajajočih vozil ter na prehod ne bo smel stopiti nenadoma. Zakon določa, da pešec pred vstopom in med prečkanjem ne sme uporabljati telefona ali druge telekomunikacijske in avdiovizualne naprave na način, ki zmanjšuje njegovo sposobnost spremljanja prometa.

Predlagatelji poudarjajo, da prepoved ne pomeni, da pešec telefona sploh ne sme držati v roki. Kaznovana bo tista uporaba naprave, zaradi katere oseba ne spremlja dogajanja na cesti in ogroža sebe ali druge udeležence v prometu. Slovaška policija je potrdila, da bo kršitev novega pravila obravnavana kot prekršek, pri čemer bo globa znašala 50 evrov, če bo ugotovljena na kraju samem, v prekrškovnem postopku pa se lahko povzpne do 100 evrov. Po mnenju pripravljavcev zakona je cilj predvsem odgovor na vse pogostejše primere pešcev, ki med hojo gledajo v telefon, uporabljajo slušalke ali se kako drugače ne posvečajo prometni situaciji.

Middle-aged man in a white pink shirt and jeans, smiling while talking on his phone and crossing a city street at a pedestrian crosswalk, with modern buildings in the background / Foto: Todayistuesday

/ Foto: Getty Images 

Vprašanje nepazljivosti je v Bratislavi postalo posebno občutljivo zaradi več odmevnih nesreč na tramvajskih progah. V eni od njih je mladenič na rolerjih s slušalkami v ušesih zapeljal na pot prihajajočega tramvaja, utrpel hude poškodbe in kasneje umrl. V drugi nesreči pa je tramvaj zbil šolarja, ki naj prav tako ne bi pozorno spremljal dogajanja okoli sebe.

Okolica jih ne zanima

Tudi pri nas je stanje nepozornosti pešcev vse bolj skrb vzbujajoče. Že bežen pogled na prehod za pešce pokaže, da mnogi ne spremljajo prometa in dogajanja okoli sebe, pač pa bolščijo v telefon in so kot nekakšni zombi pešci, ki jih pri njihovem zrenju v zaslon ne zmoti prav nič. Na agenciji za varnost prometa (AVP) pravijo, da bi podprli rešitve, ki bi sankcionirale pešce zaradi uporabe naprav, ki zmanjšujejo njihovo slušno ali vidno zaznavanje in posledično varno spremljanje prometne situacije. Poudarjajo, da problem ni zgolj telefon v roki, temveč zmanjšana sposobnost zaznavanja okolice zaradi uporabe telefona ali slušalk. V prometu opažajo vse več primerov, ko pešci ali kolesarji zaradi naprav spregledajo vozila, signalizacijo ali druge nevarnosti. Menijo, da bi bilo smiselno razmisliti o dodatnih sistemskih rešitvah v Sloveniji, ob tem pa ostaja ključno ozaveščanje o osebni odgovornosti in zbranosti.

Čeprav na agenciji nimajo posebne raziskave o uporabi mobilnih telefonov ali slušalk med slovenskimi pešci, tuje raziskave potrjujejo, da to pomembno zmanjšuje pozornost. Avstralska raziskava Univerze Monash je pokazala, da približno petina pešcev med prečkanjem uporablja telefon, zaznanih pa je bilo bistveno več tveganih vedenj. Podobne ugotovitve o slabšem spremljanju okolja, počasnejših reakcijah in večjem tveganju za nesreče pri mladih v bližini šol prihajajo iz Kitajske, Kanade in Velike Britanije.

»Pri številnih prometnih nesrečah, ki so evidentirane kot posledica neprilagojene hitrosti, nepravilne smeri vožnje ali drugih napak udeležencev, je lahko v ozadju tudi odvračanje pozornosti zaradi uporabe mobilnega telefona, vendar tega pogosto ni mogoče zanesljivo dokazati. Kljub temu opažanja na terenu kažejo, da uporaba telefona in slušalk predstavlja pomemben dejavnik tveganja, predvsem v mestnih središčih in na območjih z gostim prometom pešcev in kolesarjev. Zato na AVP ocenjujemo, da bi bilo smiselno v prihodnje pripraviti tudi raziskavo oziroma anketo o razširjenosti teh navad med ranljivimi udeleženci v prometu.«

Opažanja na terenu kažejo, da uporaba telefona in slušalk predstavlja pomemben dejavnik tveganja, predvsem v mestnih središčih in na območjih z gostim prometom pešcev in kolesarjev.

Agencija že vrsto let izvaja nacionalno preventivno akcijo Osredotoči se na cesto, ki bo potekala od 5. do 11. oktobra. Z njo opozarjajo na nevarnosti vseh motilcev pozornosti – od uporabe telefona in slušalk do prehranjevanja in pogovorov. Pešcem svetujejo prečkanje na označenih prehodih, preverjanje varnosti in vzpostavitev očesnega stika z voznikom. Predvsem pa svetujejo, naj med hojo ne uporabljajo telefonov ali slušalk, saj uporaba motečih naprav bistveno zmanjša zbranost in podaljša reakcijski čas tudi do 60 odstotkov. AVP podpira infrastrukturne rešitve, kot je semafor pri Gospodarskem razstavišču v Ljubljani z LED-osvetlitvijo na tleh pločnika, ki opozarja pešce, ki gledajo v telefon. Kljub temu pa opozarjajo, da nobena tehnologija ne more preprečiti posledic nepozornosti in nadomestiti osebne odgovornosti, zato mora telefon v prometu ostati v žepu.

Glob pri nas še ni

Slovenska policija že več let opozarja, da uporaba elektronskih naprav zmanjšuje pozornost vseh udeležencev v prometu, tudi pešcev, kolesarjev in uporabnikov e-skirojev, saj zmanjšuje njihovo sposobnost pravočasnega zaznavanja nevarnosti. Kljub temu slovenska zakonodaja trenutno ne vsebuje določbe, ki bi pešcu izrecno prepovedovala uporabo mobilnega telefona ali slušalk med hojo, zato ni niti predpisane globe.

Policija ob tem pojasnjuje, da uporaba mobilnega telefona sama po sebi ni opredeljena kot primarni vzrok prometne nesreče. Gre za okoliščino, ki vpliva na pozornost in se obravnava kot sekundarni dejavnik, podobno kot prisotnost alkohola ali prepovedanih drog. Prometne nesreče se v evidencah razvrščajo glede na primarni vzrok, kot so neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil o prednosti ali nepravilnosti pešca, na primer prečkanje zunaj prehoda ali ob rdeči luči. Iz obstoječih statističnih podatkov tako ni mogoče zanesljivo ugotoviti, v kolikšnem obsegu je bila pri nesrečah prisotna uporaba telefonov in slušalk pri pešcih.

Using cellphone with defocused city tram. / Foto: M-gucci

/ Foto: iStock

Zagotovo pa slušalke in telefon lahko vplivajo na nepravilno prečkanje, spregled svetlobne signalizacije, zmanjšanje pozornosti na prehodih ter zaznavo prihajajočih vozil in drugih nevarnosti. V letu 2025 je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 629 pešcev, od tega je 71 pešcev povzročilo prometno nesrečo.

Na policiji lahko potrdijo povečanje uporabe telefonov pri kolesarjih in voznikih e-skirojev. Podatkov o nesrečah z večjimi vozili zaradi tehnološke motnje pešcev ne zbirajo v takšni obliki, dodajajo pa, da je vidno in slušno zaznavanje za pešca izjemno pomembno in da se bo zakonodaja v tej smeri v prihodnje zagotovo dopolnjevala, saj gre za vse pogostejši pomemben dejavnik varnosti.

Slušalke in tihi vlaki

Pri Slovenskih železnicah pojasnjujejo, da strojevodje med vožnjo s preventivnim zvočnim signalom opozorijo ljudi, ki jih opazijo v bližini proge, a o teh primerih praviloma ne poročajo posebej, saj gre za del vsakodnevnega zagotavljanja varnosti. Če pa pride do trčenja ali do tega, da vlak nekoga povozi, strojevodja nemudoma obvesti prometnika, ta pa pristojne službe, policijo in reševalce. Strojevodja pripravi tudi poročilo, vendar zaradi hitrega poteka dogodkov običajno ne more zanesljivo ugotoviti, ali je oseba uporabljala pametni telefon ali slušalke. Zato teh podatkov ne zbirajo v rednih evidencah, temveč prispevek naprav k nesreči v nadaljnjem postopku ugotavljata policija in državno tožilstvo.

Opozorilne table pri prečkanju prehodov / Foto: Slovenske železnice

Slovenske železnice so na nekaterih prehodih za pešce že postavile opozorilne table, ki opozarjajo tudi na to, da pri prečkanju ne uporabljamo mobilnih telefonov ali slušalk. / Foto: Slovenske železnice

Za večjo varnost Slovenske železnice redno izvajajo ozaveščevalne aktivnosti, pri čemer so marca z ministrstvom za infrastrukturo, agencijo za varnost železniškega prometa in lokalnimi skupnostmi začeli novo kampanjo. S postavitvijo opozorilnih tabel ob železniških tirih so v središče postavili otroke in mladostnike ter posebno pozornost namenili nevarnosti motilcev pozornosti v bližini proge in nivojskih prehodov. S tablami tako opozarjajo na nevarnosti prečkanja sivih prehodov, na uporabo izključno zavarovanih prehodov ter na nevarnosti mobilnih telefonov in slušalk. Z akcijo so opozorili, da je treba ob progi vselej gledati, poslušati in razumeti dogajanje okoli sebe, saj že trenutek nepazljivosti privede do nevarne situacije. Poudarili so še pomen varnega gibanja na peronih, spoštovanja rumene črte ter previdnosti pri obračanju z večjimi predmeti.

Poleg tega železnice poudarjajo, da so sodobni vlaki vse tišji in hitrejši, njihova zavorna pot pa je zaradi velike mase bistveno daljša, kot si ljudje predstavljajo. Po progah redno vozijo tudi izredni vlaki, zato se ne smemo zanašati na ustaljene navade ali predvidevanja. Če obstaja kakršen koli dvom, velja preprosto pravilo: ustavi se, vlak se ne more. 

Priporočamo