Pogled na statistiko izpada nosilcev na tretjem letošnjem teniškem turnirju največje četverice razkriva, da so favoriti v prvih dveh krogih doživeli najhujši polom v 21. stoletju. V moški konkurenci je izpadlo 19 postavljenih igralcev od skupno 32, v ženski pa 17. Skupno torej 36, kar je največ od leta 2001. Slabšo statistiko so imeli v 21. stoletju le še moški nosilci leta 2002, ko jih je v prvih dveh krogih izpadlo kar 20 (skupaj 33). Najvišje postavljena igralca, ki sta že izpadla med posamezniki, sta zmagovalka letošnjega Rolanda Garrosa in druga nosilka Američanka Coco Gauff ter tretji nosilec Nemec Alexander Zverev.

Najbližje Roland Garros 2020

Letošnja wimbledonska statistika je na prvem mestu tudi v primerjavi s preostalimi tremi turnirji za grand slam v 21. stoletju. Leta 2020 je na OP Francije v uvodnih dveh krogih izpadlo 35 nosilcev, leta 2002 v Wimbledonu in letos v Parizu po 33, več kot 30 porazov pa so favoriti na enem turnirju doživeli še na OP ZDA 2003 in 2017 ter Wimbledonu 2013. Zanimiva statistika daje priložnost drugim igralcem. Rus Karem Hačanov bi se teoretično lahko uvrstil v četrtfinale Wimbledona, brez da bi se pomeril z enim od nosilcev. Izpadli so namreč vsi njegovi potencialni tekmeci – Zverev, Rus Daniil Medvedjev, Argentinec Francisco Cerundulo in Italijan Matteo Berrettini.

36

nosilcev je na letošnjem Wimbledonu izpadlo v prvih dveh krogih, kar je največ med vsemi turnirji za grand slam v 21. stoletju.

Da je za pogrom najboljših kriva vročina v Londonu, ki v uvodnih dneh še nikoli ni bila tako visoka, ne »kupi« vsakdo. V statistiki poloma nosilcev se namreč ne pojavlja OP Avstralije v Melbournu, kjer so temperature najvišje izmed vseh turnirjev največje četverice. Najbolje fizično pripravljeni so prav najboljši teniški igralci in igralke, ki se bolje znajdejo v težkih trenutkih. Drugi razlog, povezan s fizično kondicijo, je izčrpanost, ker najboljši igralci na drugih turnirjih igrajo več dvobojev. Tudi ta podatek je lahko iz trte zvit, saj statistika kaže, da so igralci v večini najbolj izčrpani ob koncu koledarskega leta, ko imajo za sabo precej več dvobojev kot junija in julija v Londonu.

Žogice enake, a se v vročini odbijajo drugače

Dejstvo je, da so letos igrišča v wimbledonskem kompleksu počasnejša kot v preteklih letih. Ali so zato krive visoke temperature, bo znano kmalu. V soboto in nedeljo so v Londonu napovedane dežne padavine, ki bodo prinesle vlago, konec prihodnjega tedna pa naj bi bil spet vroč. Morda bodo konec tedna, ko bodo na sporedu dvoboji tretjega kroga in osmine finala, igrišča kaj počasnejša. Svoje pa so k hitrosti igrišč pripomogli tudi organizatorji, ki v zadnjih letih zaradi estetskih razlogov spreminjajo strukturo trave. Že več kot desetletje v Wimbledonu zmagujejo najbolj vsestranski igralci, in ne tisti, ki po servisu prihajajo k mreži.

Sezona na travnatih turnirjih traja le dober mesec. Zato je največ presenečenj prav v Wimbledonu.

Coco Gauff, teniška igralka

Prepričljiv razlog pri številčnejših izmenjavah udarcev na letošnjem Wimbledonu so žogice. Le-te so po besedah igralcev težje in počasnejše. »Imela sem občutek, da se letošnje žogice znamke Slazinger po nekaj izmenjavah udarcev napihnejo, s tem postanejo težje in hkrati počasnejše. Tako nekateri igralci pridobijo nekaj časa, da lahko sicer agresivno žogico bolje vrnejo v igrišče. A naj poudarim, da nisem zato izgubila dvoboja, temveč je bila Emma Raducanu preprosto boljša,« je povedala nekdanja wimbledonska zmagovalka Marketa Vondroušova. Organizatorji so odgovorili, da je struktura teniške žogice nespremenjena od leta 1995, da pa se lahko žogica tako odziva zaradi vročine, kakršne doslej v Londonu v času turnirja še ni bilo.

Najkrajša sezona na travi

»Žal ne sodim v kategorijo igralcev, ki bi se hitro prilagajala na drugačne podlage. Potrebujem čas. Turnirji na travnati podlagi mi tega ne omogočajo, saj sezona na njih traja le dober mesec. Zato je po mojem mnenju največ presenečenj prav v Wimbledonu,« meni Coco Gauff. Direktor londonskega turnirja Jamie Baker odgovarja, da se strinja z Američanko o krajši travnati sezoni, toda urnik sestavljajo teniški profesionalci. Če bi ga organizatorji travnatih turnirjev, bi bil gotovo drugačen. Je pa dejstvo, da je travnata podlaga najmanj priljubljena med rekreativci, ki največ tekem igrajo na peščeni in trdi podlagi.

Vsak med poraženci ima svojo zgodbo neuspeha. Zverev denimo se ni izgovarjal na igrišče, temveč je pred novinarji odkrito priznal, da ima v zadnjem času preveč osebnih in družinskih težav, da bi se lahko povsem posvetil tenisu, kar je pogoj za vrhunske rezultate. Rešitev mu je ponudila kar prva igralka sveta Arina Sabalenka. Belorusinja mu je odgovorila, naj ga ne bo strah najeti terapevta. »Sama sem ga imela kar pet let in ni bilo preprosto. Sedaj lahko diham s polnimi pljuči,« je komentirala Arina Sabalenka, ki jo je med drugim pretresel samomor nekdanjega partnerja, hokejskega trenerja Konstantina Koljcova. V zadnjem obdobju je moč opaziti trend športnikov, še posebej teniških igralcev, da radi komentirajo izjave tekmecev, tudi ko se znajdejo v osebnih težavah.

Priporočamo