Javna agencija RS za varstvo konkurence je odločila, da Gen energija lahko prevzame Gorenjske elektrarne, hčerinsko podjetje Elektro Gorenjske. Za nakup Gorenjskih elektrarn se je potegoval tudi Holding slovenske elektrarne.

Ob pričetku prodajnega postopka v lanskem letu so v Elektru Gorenjska prodajo Gorenjskih elektrarn utemeljili s premišljeno strateško odločitvijo, ki izhaja iz potrebe po učinkovitem razporejanju sredstev v skladu s poslovnimi prioritetami. »S tem se bomo lahko osredotočili na osnovno dejavnost – distribucijo električne energije, ki zahteva znatne investicije v nadgradnjo infrastrukture. Trg električne energije je v letu 2024 zaradi nestanovitnosti cen izjemno zahteven, kar še dodatno poudarja potrebo po obvladovanju cenovnih tveganj, kar pa ni osrednje poslanstvo elektrodistribucijskih podjetij.«

Kot so v Elektru Gorenjska navedli v svojem letnem poročilu, so rezultati transakcije, torej prodaje Gorenjske elektrarne, presegli njihova začetna pričakovanja. Po neuradnih podatkih bo Gen energija za Gorenjske elektrarne odšteli okoli 35 milijonov evrov. Po ocenah dobrega poznavalca razmer, ki ni želel biti imenovan, je to zelo visok znesek.

Prihodki od prodaje Gorenjskih elektrarn so se lani znižali za 36 odstotkov in so znašali 10,2 milijona evrov. Padec prihodkov so Gorenjske elektrarne v svojem letnem poročilu za leto 2024 utemeljile z nižjimi prodajnimi cenami električne energije in upadu prodaje sončnih elektrarn na trgu. Denarni tok iz poslovanja (EBITDA), ki prikazuje, koliko sredstev podjetjem ostane za naložbe, vračilo posojil in izplačilo dobičkov lastnikom, se je lani skoraj razpolovil in je znašal 4,87 milijona evrov. Za skoraj 60 odstotkov, na tri milijone evrov, pa se je znižal čisti dobiček. V letu 2023 se je čisti dobiček na medletni ravni povečal za okoli 200 odstotkov, prihodki od prodaje pa za približno tri četrtine. Za naložbe so Gorenjske elektrarne lani namenile 6,9 milijona evrov, kar je na medletni ravni predstavljajo rast za 18 odstotkov.

Prihodki od prodaje Gorenjskih elektrarn so se lani znižali za 36 odstotkov in so znašali 10,2 milijona evrov. Za skoraj 60 odstotkov, na tri milijone evrov, pa se je znižal čisti dobiček.

Rast proizvodnje električne energije

Proizvodnja električne energije Gorenjskih elektrarn, ki se je lani povečala za 5,5 odstotka, na 52.520 megavatne ure MWh, je odvisna od vremenskih pogojev. Od celotne proizvedene električne energije jo je bilo dobrih 83 odstotkov proizvedene v hidroelektrarnah, 14 odstotkov iz malih fotovoltaičnih elektrarn, preostali delež pa je predstavljala soproizvodnja toplotne in električne energije.

Proti koncu lanskega leta so Gorenjske elektrarne z mežiškim podjetjem TAB sklenile pismo o nameri dolgoročno strateško sodelovanje pri projektih postavitve in priključitve sončnih elektrarn z baterijskimi hranilniki električne energije. V aprilu je bila zaključen konec lanskega leta dogovorjen nakup 80-odstotnega lastniškega deleža v družbi Alfi Sol 2, ki ima nekaj sončnih elektrarn na strehah komercialnih objektov. S tem so Gorenjske elektrarne postale stoodstotni lastnik podjetja Alfi Sol 2. Prevzeto podjetje so preimenovali v GEK Sol in ga konec aprila pripojil h Gorenjskim elektrarnam. Slednje imajo v lasti še četrtinski lastniški delež v podjetju Soenergetika, ki se ukvarja s soproizvodnjo toplotne in električne energije. Vsak po četrtinski lastniški delež Soenergetike imajo v lasti še Petrol, Holding Slovenske elektrarne in Domplan. Poleg tega Gorenjske elektrarne lastniško obvladujejo še družbo GEK Solar. Ta je bila ustanovljena leta 2023 in se ukvarja z inženiringom na področju sončnih elektrarn, ki vključuje tako gradnjo objektov oskrbe infrastrukture za elektriko in telekomunikacijo kot tudi gradnjo elektrarn. 

Priporočamo