Načrtovanje planinskih izletov z otroki zahteva premišljeno izbiro poti, primerno motivacijo in dobro pripravo. Od starosti in izkušenj otroka je odvisno, katere ture so zanj primerne, da bo pohodništvo zanj in za vso družino prijetno doživetje. Izlet v hribe z otroki ni tekmovanje s časom, ampak priložnost za ustvarjanje nepozabnih spominov, zato je ključno, da hitrost in cilje prilagodimo najmlajšemu članu družine.
Nekateri otroci za pot v hribe potrebujejo več spodbude. Zato je pomembno, da pohod spremenimo v igro ali pustolovščino. Namesto »gremo v hribe« raje recite: »Gremo iskat skriti zaklad!« Ali pa: »Gremo na pot pastirskih škratov.«
Otroke vključite v načrtovanje izleta, pokažite jim zemljevid in opišite pot, kar bo povečalo njihovo pričakovanje. Na poti jih lahko motivirate z igrami, kot je štetje markacij ali iskanje zanimivih rastlin in živali.
Vsaka pohodniška ekspedicija naj ima za cilj tudi primerno nagrado, pa naj bo to podpis v vpisno knjigo na vrhu, najljubši prigrizek ali slastno okrepčilo v planinski koči. Med potjo jih nenehno spodbujajte z besedami, kot sta: »Poglej, kako dobro ti gre!« Morda tudi: »Zelo sem ponosen nate, ker si tako vztrajen.«
Kaj sodi v nahrbtnik
Dobra priprava vključuje primerno opremo. Otrok naj nosi svoj majhen in lahek nahrbtnik, v katerem bo steklenička vode ali najljubši prigrizek, saj se bo tako počutil kot pravi planinec. Ključni so udobni in uhojeni planinski čevlji, ki ščitijo gleženj in imajo dober profiliran podplat.
Nikoli ne kupujte prevelikih čevljev z mislijo, da bo otrok vanje še zrasel, saj to poveča tveganje za žulje in poškodbe. Oblecite jih večplastno po sistemu čebule, da se lahko prilagajate temperaturnim spremembam. Ne pozabite na kapo, rokavice, sončna očala ter vetrovko ali dežni plašč.
V nahrbtniku imejte vedno s seboj komplet rezervnih suhih oblačil, saj se otroci hitro spotijo ali zmočijo v prvi luži. Seveda ne smete pozabiti na zadostno količino pijače in energijsko bogatih prigrizkov ter na osnovni komplet prve pomoči.
Predlogi poti
Izbira ture mora biti vedno prilagojena otrokovim zmožnostim. Začnite s krajšimi pohodi in če bodo otroci uživali, postopoma prehajajte na nekoliko zahtevnejše in daljše. Nekaj konkretnejših predlogov:
Za najmlajše (3 do 5 let)
Zanje so najprimernejše krajše poti, dolge od tri do šest kilometrov in z višinsko razliko do 400 metrov.
- Julijske Alpe: ena najlepših in najlažje dostopnih alpskih dolin je dolina Tamar, kjer je pot iz Planice do doma enostavna in traja približno eno uro. Prav tako je odlična izbira krožna pot okoli slikovitih Belopeških jezer pod mogočnim ostenjem Mangarta.
- Kamniško-Savinjske Alpe: obisk pastirskega naselja na Veliki planini je nepozabno doživetje. Z nihalko in sedežnico se izognete strmemu vzponu, poti na planoti pa so nezahtevne. Čudovit je tudi sprehod po Logarski dolini do mogočnega slapa Rinka.
- Pohorje: pot od Doma na Osankarici do Črnega jezera je lahka in vodi po zanimivih lesenih brveh, kar je za otroke posebno doživetje. Nepozabna je tudi Pot med krošnjami na Rogli, ki ponuja drugačen pogled na gozd.
Za malo starejše (6 do 9 let)
Za to skupino so že primerne daljše razdalje do deset kilometrov in višinske razlike do 600 metrov.
- Julijske Alpe: s prelaza Vršič se lahko podate na Slemenovo špico, od koder se odpirajo čudoviti razgledi. Pot traja približno uro in pol in je varna. Pot do Krnskega jezera iz doline Lepene je tehnično nezahtevna, vendar zahteva nekaj več kondicije.
-Kamniško-Savinjske Alpe: Menina planina ponuja številne nezahtevne poti med pašniki. Prav tako je za družine primeren sprehod po slikoviti ledeniškem Robanovem kotu.
- Pohorje: od Ribniške koče do Ribniškega jezera je približno pol ure lahke hoje. Nekoliko zahtevnejša, a za otroke vajene hoje prava pustolovščina, je pot do slapa Veliki Šumik.
Za izkušenejše (10 do 12 let)
Z redno hojo v hribe so ti otroci že sposobni doseči prvega dvatisočaka in končati daljše ture.
- Julijske Alpe: Debela peč (2014 m) je najvzhodnejši dvatisočak Julijskih Alp, ki je razmeroma lahko dostopen s Pokljuke. Zanimiv je tudi vzpon na Vogel, kjer je že vožnja z nihalko doživetje zase.
- Kamniško-Savinjske Alpe: pot do Frischaufovega doma na Okrešlju iz Logarske doline ponuja čudovite poglede na okoliške vrhove. Priljubljen cilj je tudi Kriška gora (1471 m) z lepim razgledom, do katere vodi strma, dobro urejena pot.
- Pohorje: z Areha je pot do Žigartovega vrha (1346 m) nezahtevna in razgledna. Za celodnevni družinski izlet pa so primerne številne poti, ki vodijo do Ruške koče na Arehu.
***
Ne glede na cilj je pomembno, da med pohodom opazujete otroka in prepoznate znake utrujenosti, kot so upočasnjenost, spotikanje, jokavost ali nezainteresiranost. Takrat je čas za daljši počitek. Če se stanje ne izboljša, je bolje izlet prekiniti in se varno vrniti v dolino. Mlade planince je treba že od prvega dne učiti pravil obnašanja in spoštovanja narave, najpomembnejši pa je dober zgled starejših.