Na vhodu v picerijo L'Evoluzione v Cataniji se je v zadnjih dneh pojavil napis, ki ne pušča veliko prostora za dvome: »Influencerji niso dobrodošli.« Obesil ga je lastnik Lele Scandurra, večkrat nagrajeni picopek, ki je v preteklosti tudi sam sodeloval s spletnimi ustvarjalci, zdaj pa pravi, da je s tem poglavjem končal. Razlog? Nedavna neprijetna izkušnja. »Sploh nisem želel, da bi ta zgodba prišla v javnost, vendar se mi zdi, da je prišel čas za jasno in odločno stališče,« je povedal za italijanska medija La Repubblica in Il Fatto Quotidiano.

Povod je bila večerja, po kateri je ostal neporavnan račun. Kot je pojasnil Scandurra, je vplivnež rezerviral mizo za dva. Med njim in picerijo ni bilo nobenega dogovora o promocijski akciji, objavah na družbenih omrežjih ali kakršnem koli drugem sodelovanju. Šlo je torej za običajen obisk gosta, ki bi moral po večerji račun poravnati tako kot vsi drugi. ​Scandurra je to tudi pričakoval. Zaposlenim na blagajni je celo naročil, naj vplivnežu ob plačilu priznajo manjši popust. 

Popust pa je, kot trdi, ostal neizkoriščen, saj do plačila sploh ni prišlo. Po večerji naj bi oba moška zapustila lokal, ne da bi se ustavila pri blagajni. Scandurra je sprva pomislil, da je šlo za nesporazum ali da sta morala zaradi nepredvidenih okoliščin hitro oditi, zato ju je celo poskušal poiskati zunaj. A ju ni našel. V naslednjih dneh naj ne bi prejel niti sporočila niti pojasnila. »Izginil je, dobesedno se je razblinil,« je ravnanje vplivneža opisal Scandurra. Račun je znašal približno 60 evrov.

Ni šlo samo za 60 evrov

Za Scandurra bistvo zgodbe ni v neplačanem računu, temveč v odnosu. Kot poudarja, teh 60 evrov danes niti ne želi več. Želi si predvsem pojasnila in opravičila.

Dogodek ga je namreč spodbudil k širšemu razmisleku o odnosu med gostinci in vplivneži. ​Scandurra pravi, da nikoli ni bil načeloma proti sodelovanju s spletnimi ustvarjalci in je v preteklosti tudi sam sodeloval z njimi. Prav zato se mu zdi pomembno jasno ločiti med dogovorjenim promocijskim sodelovanjem in običajnim obiskom restavracije. Če se vplivnež in gostinec vnaprej dogovorita, da bo gost v zameno za objave ali promocijo dobil brezplačno večerjo, popust ali drugo ugodnost, je stvar jasna. Obe strani vesta, kaj lahko pričakujeta.

Če dogovora ni, pa po Scandurrovem mnenju število sledilcev samo po sebi ne more pomeniti brezplačne večerje.

»Gostinci moramo nehati kupovati vidnost«

Primer ima še eno zanimivo razsežnost. Vplivnež naj bi bil vpisan v register vplivnežev italijanskega regulatorja za komunikacije AGCOM, ki zanje določa tudi nekatere obveznosti, predvsem glede preglednosti komercialnih vsebin in jasnega označevanja oglasov. To seveda še ne pomeni, da je neplačan račun zaradi tega kakor koli težje kaznivo dejanje. Odpira pa vprašanje, kje je meja med običajnim obiskom restavracije in poslovnim sodelovanjem z vplivnežem. 

Prav slednje Scandurro najbolj moti. Po njegovem se je na družbenih omrežjih uveljavil sistem, v katerem je restavracija lahko »najboljša v mestu«, dokler ponuja brezplačne obroke ali plačuje za promocije. Ko ugodnosti ni več, pa pogosto izginejo tudi objave in pohvale. Gostince zato poziva, naj nehajo kupovati spletne vidnosti. »O svojem poslu lahko govorite na družbenih omrežjih tudi brez njih. To pravim kot nekdo, ki je v preteklosti sodeloval z njimi,« poudarja.

Prepričan je, da lahko kakovost hrane, dobro delo, odnos do gostov in zadovoljni obiskovalci ustvarijo veliko bolj verodostojno zgodbo kot objave, ki nastanejo zaradi brezplačnih večerij ali plačanih sodelovanj. Napis pred picerijo L'Evoluzione je zato precej več kot zgolj odziv na en neplačan račun. »Ne sprejemam 'osebnosti', sprejemam ljudi,« pravi Scandurra. Sporočilo novega napisa na vratih gostilne je, da vplivnežev ne želi več obravnavati kot posebne kategorije gostov. Ob tem Scandurro poudarja, da omenjenih 60 evrov ne želi več. Zadostovala bi mu razlaga in opravičilo. 

In sporočilo vplivnežu, ki je brez plačila odkorakal iz picerije? »Nadaljuj s svojim delom, a ko prideš kot gost, plačaj.«

Priporočamo